حمیدرضا بی تقصیر*

زمزمه‌هایی مبنی بر معرفی قریب‌الوقوع بیستمین فرماندار کاشمر در ۴۰ سال اخیر به گوش می‌رسد. دو طیف سیاسی جریان اصلاح‌طلب کاشمر گزینه‌هایی برای این پست داشتند. رفتن فروزان در کسوت هجدهمین فرماندار کاشمر و آمدن فرهادی به عنوان نوزدهمین فرماندار شهرستان، برگ برنده اصلاحاتیان در کاشمر بود. فرهادی تابع نگره‌های سنتی طیف چپ و محافل اصلاح‌طلب بود. اینک طیف مدرن اصلاحات کاشمر سعی در تعیین بیستمین فرماندار کاشمر دارد. اصلی‌ترین گزینه برای این طیف فردی است که در قامت یک اصلاح‌طلب مدرن دارای سابقه فرمانداری در یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی است.

این گزینه دارای چند ویژگی خاص است. نکته اول آن که یک وزارت کشوری است. این موضوع به عنوان یک نکته مهم، برگ برنده این گزینه است. وزارت کشوری بودن تأثیر مؤثری در همراهی کادر فرمانداری با فرماندار دارد. نکته دوم اینکه وی یک چهره آکادمیک است. فردی که در سطوح عالی تحصیل کرده است و به عنوان دانشجوی مقطع دکترا دارای کارنامه قابل اعتنایی در حوزه تحقیق و پژوهش است. کاشمر نیازمند نیروهایی است که با ادبیات تحقیق و کار مطالعاتی آشنا باشند. کاشمر از شعار دادن خسته شده است. بیستمین فرماندار کاشمر شاید همین گزینه باشد. گزینه‌ای که در رده استانی در میان چهره‌های اصلاح‌طلب استان دارای اسم و رسمی است. این گزینه، ترشیزی‌الاصل است و یک چهره بومی محسوب می‌شود.

فرض می‌کنیم در این لحظه که این یادداشت را مطالعه می‌فرمایید مشاور دو فرماندار اخیر کاشمر یعنی محمود اسفندیاری در کسوت بیستمین فرماندار کاشمر مستقر شده و در اندیشه چگونگی اجرای طرح و برنامه خود است. برخی با انتخاب یک گزینه بومی برای فرمانداری مخالف هستند. نگارنده با این مهم موافق است، به خصوص اگر این گزینه تحصیلکرده و وزارت کشوری باشد. نیروی بومی اگر استخوان خرد کرده کار باشد و تحت تأثیر پدرخوانده‏ها نباشد، می‌تواند با وفاداری به آرمان‌های سیاسی‌اش با تدبیر باعث ایجاد امید در حریم توسعه و پیشرفت شهرستان شود. متأسفانه شاهدیم هر طیف، طیف دیگر را نقد می‌کند که توسعه نیافتگی کاشمر مربوط به عملکرد آن طرف است.

اسفندیاری اگر بیستمین فرماندار کاشمر باشد می‌تواند با شناختی که از جریانات و محافل کاشمر دارد، کاری کارستان برای توسعه منطقه بکند. البته یقین موانعی در پیش روی وی قرار دارد که گذر از آن‌ها با عنایت به تجربه و تعهد و تخصص وی ممکن است. و یقین اسفندیاری دوست دارد اگر بیستمین فرماندار باشد، به گونه‌ای کار کند که با یک نمره بیست به بازنشستگی نایل شود. یقین ایشان در میان تمام موانع فراروی کارش، حواسش به زیاده‌خواهی زیاده‌خواهان هست. این زیاده‌خواهی در تمام ادوار این ۴۰ ساله و حتی قبل از آن در باغ سیاست ترشیز بوده است. برخی فرمانداران در برابر این موضوع تسلیم شدند و برخی خود را وامدار فرد یا افرادی یا مراکز و محافلی ندانستند.

امیدواریم بیستمین فرماندار حواسش به این ظرایف باشد. اگر اسفندیاری بیستمین نفر باشد یقین بر این مسایل واقف است. اسفندیاری اصلاح‌طلب شناسنامه‌داری است که با افتخار و بی‌هرگونه ریاکاری باور سیاسی‌اش را مطرح می‌کند و به آراء و نظرات دیگران هم احترام می‌گذارد و به تکثر در حوزه سیاست معتقد است. به مقوله مشروعیت سیاسی اعتقاد راسخ دارد. به آسیب‌شناسی در حوزه‌های مختلف هم علاقه دارد و امیدواریم اگر ایشان بیستمین فرماندار کاشمر در چهل سال اخیر شود کاری کارستان در حوزه آسیب‌شناسی علل توسعه نیافتگی کاشمر از خود به یادگار بگذارد. اسفندیاری در سالیان اخیر سخنان خوبی در بحث بحران‌شناسی و مدیریت بحران مطرح کرده است که امید دستاویز کارش در کاشمر باشد.

اسفندیاری منطقه را می‌شناسد و با میزان وزن سیاسی طیف‌های سیاسی کاشمر آشناست. می‌داند مردم کاشمر، مردمی ارزش‌مدار، ولایت‌مدار و قابل اعتماد هستند و برای حفظ انقلاب اسلامی و پشتیبانی از ولایت فقیه تلاش می‌کنند. می‌داند که چه تهدیدهایی فراروی پیشرفت کاشمر است. با دردهای کاشمر آشناست و فرق شعار و شعور را می‌داند. یقین اسفندیاری به مقوله مدیریت جهادی و بحث اقتصاد مقاومتی آشناست. او در کسوت فردی اهل مطالعه و تجربه می‌داند مشکل اصلی کاشمر مسائل سیاسی و امنیتی نیست، می‌داند مهم‌ترین مشکل کاشمر، اشتغال و بیکاری است و اگر این مشکل برطرف گردد بسیاری از مشکلات حوزه اجتماعی شهرستان برطرف می‌شود.

نگارنده با شناختی که از روحیه علمی او دارم و بر فرض اینکه بیستمین فرماندار کاشمر باشند پیشنهاد می‌کنم؛ کمیته ای به منظور بررسی علل توسعه‌نیافتگی منطقه و آسیب‌شناسی عقب‌ماندگی موجود و مشکلات پیش‌ روی سرمایه‌گذاری در کاشمر تشکیل دهند و بر اساس آن و با عنایت به سند توسعه شهرستان، نقشه راهی برای آینده کاشمر ترسیم کنند. امید این کمیته، تهدیدها را به خوبی شناسایی کند. آسیب‌هایی که از گذشته تا کنون باعث عقب‌ماندگی شهرستان بوده است را باید بررسی و راهکارها را رصد کرد. کاش می‏شد ورای حُب و بُغض‌های سیاسی رایج در کاشمر، نقاط ضعف‌مان را تشخیص دهیم. نقاط قوت را پیدا کنیم و با هم افزایی نیروها و استفاده از تمام جایگاه‌ها برای رفاه مردم و پیشرفت منطقه تلاش کنیم.

در هر حال برای بیستمین فرماندار کاشمر آرزوی موفقیت و بهروزی داریم. دوستداران توسعه و پیشرفت کاشمر می‌دانند، باید از افراط‌‌ها و تفریط‌ها جلوگیری کرد. امید همه مسئولان و مدیران کاشمر با درس گرفتن از گذشته برای آینده از تفکرات سلیقه‌ای دست کشیده و دست یکدیگر را برای اتحاد و همبستگی جهت رفع مشکلات مردم و منطقه بفشارند و با حفظ مشی و منش خود و ارادت به جریان سیاسی مورد علاقه‌شان در بحث ارتقای کمی و کیفی شهرستان همراه هم باشند.

امید با استقرار بیستمین فرماندار، ضمن تقویت نظم و امنیت عمومی در شهرستان، شاهد بهبود و پیشرفت امور عمرانی، جلوگیری از پیش‌آمد‌های نامطلوب و دقت نظر در نظارت برانجام وظایف شهرداری، نظارت در امور جمعیت‌ها و احزاب و جلوگیری از فعالیت‌های غیر قانونی، نظارت و مراقبت در پیشبرد امور کشاورزی و بهبود وضع کشاورزان، پیشرفت امور آموزشی اجتماعی و بهداشت و درمان و حفظ و حراست از ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و گسترش فرهنگ اصیل اسلامی باشیم. کاشمر این روزها نیازمند آرامشی برای نیل به پیشرفت است. آرزوهای اهالی این شهرستان کوتاه و گویاست. مردم، اصلاح و ساماندهی و توسعه راه‌های مواصلاتی را می‌خواهند.

مردم توسعه صنعت را می‌خواهند. توجه به معادن و صنایع وابسته به آن را می‌خواهند. می‌خواهند به صنایع تبدیلی توجه خاصی بشود. سوغات کاشمر در هر حوزه نیازمند برندسازی است، از این رو بحث صنایع بسته‌بندی یک نیاز مهم است. مراکز آموزش عالی کاشمر نیازمند توجه ویژه برای بقا و بالندگی هستند. در سند توسعه کاشمر باید اصلاحاتی به نفع صنعت گردشگری انجام شود. دارالمؤمنین کاشمر نیازمند توجه به جوانان و نوجوانان و کودکان است. از این منظر توسعه کتابخانه‌ها و توجه به ورزش و مقوله پر کردن اوقات فراغت توصیه می‌شود. گاهی زود دیر می‌شود. ۱۹ فرماندار آمدند و رفتند. از برخی نام و نشانی باقی نیست. از برخی به نیکی یاد می‌شود.

امید بیستمین فرماندار کاشمر با نگاهی به گذشته، افق آینده کارش را ترسیم کند. مشهد شهید مدرس لایق بهترین‌هاست. این شعار را می‌توان با خردجمعی و با مشارکت اهالی در عمل پیاده کرد. کافی است در کنار وفاداری به خط و ربط سیاسی خود به نگاه مردم و دغدغه‌های آنان توجه کرد و در پی حل مشکلات مردم بود. برای بیستمین فرماندار نمره بیست را آرزومندیم. امیدواریم بتواند از انبان تجربیاتش به نیکی بهره ببرد و آموزه‌های علمی‌اش را عملیاتی کند. یادمان باشد مردم ناظران ما هستند و حرکات و سکنات ما را رصد می‌کنند. امید بیست و یکمین فرماندار کاشمر در آیین معارفه خود و تودیع بیستمین فرماندار بگوید: «بیستمین فرماندار کاشمر کارهای کارستان کرده که امیدوارم بتوانم آن‌ها را ادامه دهم». آمین.

*کارشناس ارشد ارتباطات

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد