عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در مجلس شورای اسلامی اذن مقام معظم رهبری برای برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن سینه پهلو و عفونت کودکان را گامی مؤثر در جهت پیشگیری و کاهش مرگ و میرهای کودکان دانست.

بهروز بنیادی در گفتگو با کاشمربصیر با یادآوری موافقت مقام معظم رهبری با برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن پنوموکوک (سینه پهلو) و روتاویروس (عفونت کودکان)، گفت: در کشور ۱۰ نوع واکسن به کودکان تزریق می‌شود که در کشورهای توسعه یافته و صنعتی متفاوت است و در این کشورها ۱۴ تا ۱۵ نوع واکسن به کودکان تزریق می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس بند (د) ماده ۷۴ برنامه ششم توسعه برنامه واکسیناسیون کشور باید به سطح کشورهای صنعتی و توسعه یافته برسد، افزود: طی دو ماه گذشته به طور مکرر با ریاست مجلس در مورد برداشت مبلغی از صندوق توسعه ملی برای ورود تکنولوژی دو واکسن مهم پنوموکوک و روتاویروس بحث و گفتگو داشتم که لازم است از رییس و نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق هم برای همکاری در این زمینه تشکر کنم.

وی ادامه داد: باکتری پنوموکوک عامل بسیاری از بیماری‌های کودکان از جمله گلودرد، گوش درد، سینه پهلو، مننژیت و عفونت‌های مفصلی و همچنین روتاویروس نیز عامل اصلی اسهال کودکان در فصل زمستان بوده و این بیماری‌ها مرگ و میرهای زیادی را برای کودکان رقم می‌زند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه خوشبختانه مقام معظم رهبری اجازه و اذن برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن پنوموکوک و روتاویروس را صادر کردند، گفت: انتظار می‌رود این مبلغ برای ورود تکنولوژی تولید این واکسن‌ها در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد تا این وزارت بتواند با برنامه‌ریزی مناسب طی دو سال آینده این واکسن ها را وارد برنامه واکسیناسیون کودکان  کشور کند.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس دهم، ادامه داد: به طور قطع با ورود تکنولوژی و تولید واکسن‌های مذکور می‌توان گامی بزرگ در بحث پیشگیری و کاهش مرگ و میرهای کودکان برداشت به ویژه آنکه یکی از شاخص‌های ارتقای بهداشتی هر جامعه، میزان مرگ و میر نوزادان، کودکان زیر یک سال و زیر پنج سال است و هر میزان بتوان از مرگ و میر کودکان پیشگیری کرد نشانه پیشرفت و ارتقای شاخص‌های بهداشتی به حساب می‌آید.

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از مقام معظم رهبری و آقای دکتر لاریجانی بابت توجه به این مهم سپاسگزاری می‌کنیم و انتظار می‌رود طی دو سال آینده، حمایت‌های مناسب در دستور کار مجلس محترم و دولت قرار گیرد تا تولید واکسن‌ها تحقق یابد.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد