رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر با تشریح رشد چشمگیر شاخص‌های مختلف در حوزه کتاب و کتابخانه در این شهرستان، این موفقیت‌های را مرهون نگاه جهادی به مقوله فرهنگ دانست.

محمدرضا بدیع‌زادگان امروز همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی با تبریک فرا رسیدن چهلمین فجر پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: کتابخانه‌های عمومی شهرستان کاشمر در چند سال اخیر با رشد شاخص‌های مختلف و گسترش فعالیت‌ها مواجه بوده است.

افزایش چشمگیر زیربنای کتابخانه‌ای

وی ادامه داد: به عنوان مثال نسبت زیربنای کتابخانه‌های عمومی کاشمر به جمعیت در سال ۹۱ به ازای هر صد نفر ۱۱/۲ متر مربع و جمع کل زیربنا در این سال سه هزار و ۳۱۳ مترمربع بوده است در حالی که هم اکنون در سال ۹۶ نسبت زیربنای کتابخانه‌های عمومی کاشمر به جمعیت به ازای هر صد نفر ۳ و نیم متر مربع و جمع کل زیربنا در حال حاضر، ۵ هزار و  ۹۰۰ متر مربع می‌باشد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر افزود: با افزایش تعداد کتابخانه‌ها از سال ۹۲ تا ۹۶ در مجموع ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع به مساحت کتابخانه‌های کاشمر اضافه شده است و البته این فقط شامل کتابخانه‌هایی است که از نهاد کتابخانه‌های عمومی مجوز فعالیت گرفته‌اند و در کنار این موارد، کتابخانه‌هایی مانند روستای مغان، روستای عارف آباد، کتابخانه تخصصی جهاد کشاورزی و چند کتابخانه دیگر نیز توسط خیرین تجهیز شده‌اند ولی بنا به دلایلی مانند کم بودن زیربنا نتوانسته‌اند مجوز فعالیت به صورت کتابخانه مشارکتی و یا نهادی را کسب کنند اما در عین حال فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

رشد دو برابری تعداد کتاب در کتاخانه‌ها

بدیع‌زادگان همچنین به تعداد منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی شهرستان و میزان افرایش آن‌ها پرداخت و گفت: در مجموع کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی کاشمر ۲۵۰ هزار نسخه کتاب وجود دارد و در یک نگاه مقایسه‌ای باید گفت در سال ۹۱ به ازای هر نفر ۷۷ صدم کتاب یعنی کمتر از یک کتاب در کتابخانه‌های این شهرستان موجود بوده است به گونه‌ای که کل منابع در سال ۹۱ تعداد ۱۲۱ هزار نسخه بوده که در حال حاضر این تعداد به ۲۲۵ هزار  نسخه کتاب در کتابخانه‌های شهرستان رسیده است و به ازای هر فرد کاشمری نیز ۳/۱ کتاب یعنی بیش از یک کتاب موجود است.

وی افزود: در چهار سال گذشته تعداد منابع کتابخانه‌های عمومی شهرستان دو برابر شده است و فقط در سال ۹۵ با پیگیری‌های انجام شده توسط کتابداران و مسئولان کتابخانه‌های این شهرستان، بالغ بر ۳هزار و ۵۰۰ نسخه کتاب به صورت اهدایی از ناشران مختلف کشور دریافت شده است.

رتبه اول استان در میزان عضویت همراه با دو برابر شدن تعداد کتابخانه‌ها

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر در ادامه به میزان عضویت مردم این شهرستان در کتابخانه‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: در شاخص عضویت در سال ۹۱ تعداد ۱۷ هزار نفر در کتابخانه‌های شهرستان عضو بوده‌اند که این تعداد در حال حاضر به ۲۹ هزار نفر رسیده است و در حالی که در سال ۹۱ نسبت به جمعیت وقت ۱۱ درصد عضو کتابخانه‌های کاشمر بوده‌اند در حال حاضر نزدیک به ۱۸ درصد مردم این شهرستان، در کتابخانه‌های عمومی عضو هستند ضمن اینکه در این شاخص، رتبه اول استان خراسان رضوی را دارا هستیم.

بدیع‌زادگان تأکید کرد: از لحاظ تعداد کتابخانه در بهمن ماه ۹۱ تعداد کتابخانه‌های شهرستان کاشمر هشت باب بوده است که در بهمن ماه ۹۶ این تعداد به ۱۴ باب رسیده ضمن اینکه با همت خیرین کتابخانه‌ساز، کتابخانه سیار کاشمر نیز که تمامی مجوزهای مورد نیاز را دریافت و در مرحله جذب نیرو می‌باشد، به زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر کتابخانه‌هایی که در چند سال اخیر به تعداد کتابخانه‌های عمومی کاشمر افزوده شده است یک کتابخانه در روستای فرگ با پیشرفت ۸۰ درصدی در حال ساخت است و کتابخانه دیگری هم در روستای فرح‌آباد در مرحله اجرای فنداسیون می‌باشد ضمن اینکه در سه سال اخیر کتابخانه‌هایی در روستاهای محمدیه، زنده‌جان، مغان، تل‌آباد و کتابخانه شهید محمدزاده مسجد امام علی(ع) کاشمر نیز تأسیس شده‌اند که به دلایلی مجوز لازم را دریافت نکرده‌اند و در حال حاضر دو کتابخانه شهید محمدزاده و کتابخانه روستای مغان فعال هستند.

بدیع‌زادگان افزود: همچنین در تلاش هستیم با استفاده از ظرفیت ستاد بازآفرینی شهری موضوع راه‌اندازی یک کتابخانه سیار برای پنج محله‌ای که در کاشمر به عنوان سکونت‌گاه‌های غیررسمی شناخته می‌شوند و همچنین ساخت یک باب کتابخانه در محله حسین‌آباد را پیگیری کنیم.

خیرین کتابخانه‌ساز کاشمر، پیشگام در استان

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر همچنین با اشاره به فعالیت‌های گسترده خیرین کتابخانه‌ساز این شهرستان تصریح کرد: در حوزه خیرین، اولین انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان خراسان رضوی در شهرستان کاشمر و در ابتدای سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون به عنوان یکی از فعال‌ترین انجمن‌های خیرین استان در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: همه کتابخانه هایی که در این چهار سال تجهیز و تأسیس شده‌اند، از جمله کتابخانه روستای اوندر،‌روستای فدافن، روستای فرگ، شهید صادقی، شهید محمدزاده، کتابخانه سیار و… با مشارکت خیرین ساخته و یا تجهیز شده‌اند و در مجموع خیرین شهرستان در این سه سال تعداد ۱۵ کتابخانه را تجهیز کرده و یا ساخت و تجهیز آن را انجام داده‌اند.

فعالیت‌های عمرانی گسترده در تمامی کتابخانه‌های عمومی کاشمر

بدیع‌زادگان در انتها به فعالیت‌های عمرانی کتابخانه‌های عمومی کاشمر در چند سال اخیر پرداخت و گفت: در حوزه فعالیت های عمرانی نیز در چهار سال گذشته در همه کتابخانه‌های نهادی شهرستان، تعمیرات اساسی صورت گرفته است که از جمله مهمترین فعالیت‌ها می‌توان به اجرای سیستم گرمایشی شامل موتورخانه و یا پکیج رادیاتور در همه کتابخانه‌های نهادی و نوسازی سیستم گرمایشی دو کتابخانه‌ای که از قبل سیستم گرمایشی داشته‌اند با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد ریال و نیز نوسازی سیستم سرمایشی در همه کتابخانه‌ها با هزینه‌ای بالغ بر ۴۰۰ میلیون ریال اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین تغییر نقشه کتابخانه امام علی(ع) و احداث بخش‌های ویژه کودک و نابینایان و شاداب سازی کتابخانه با هزینه‌ای بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال از دیگر اقدامات عمرانی بوده است که این اقدام باعث رشد بالای عضویت و ارتقای سه پله‌ای درجه کتابخانه از ۹ به ۶ شده چرا که این کتابخانه در سال ۹۲ در فضایی با دو اتاق ۵۰ متری و عضویت ۱۰۰ نفر و تک شیفت در حال فعالیت بود اما با تغییرات صورت گرفته در حال حاضر این کتابخانه با فضای ۴۰۰ متر مربع زیربنا و عضویت ۹۰۰ نفری، روز به روز رونق بیشتری یافته و تعداد اعضای آن نیز در حال افزایش می‌باشد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر افزود: تغییر نقشه کتابخانه امام خمینی(ره) با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال و احداث سالن‌های مطالعه و مخزن به صورت مجزا از دیگر اقدامات عمرانی در کتابخانه‌های عمومی کاشمر بوده است در حالی که این کتابخانه در گذشته تنها یک سالن یکنواخت بدون سالن مطالعه و مخزن جداگانه بود.

وی بادآور شد: در چند سال اخیر اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان کاشمر به صورت مداوم در حال انجام تعمیرات و فعالیت‌های عمرانی بوده است که حجم کارهای انجام شده نشان دهنده این مهم و تغییرات اساسی در کتابخانه‌های باقرالعلوم(ع) ریوش، فدک فدافن، کوثر و شهید مدرس گویای این واقعیت است.

برنامه‌های فرهنگی مستمر در دستور کار کتابخانه‌ها

بدیع‌زادگان خاطرنشان کرد: در حوزه فعالیت‌های فرهنگی نیز، برنامه‌ریزی در کتابخانه‌های شهرستان به صورت هفتگی و مداوم در حال انجام است و شاهد فعالیت‌های مختلف و متنوعی در این زمینه می‌باشیم، به عنوان نمونه این شهرستان در جشنواره کتابخوانی رضوی سال جاری بالغ بر ۱۳ هزار نفر شرکت کننده داشت که به عبارتی یک پنجم کل شرکت کنندگان استان را تشکیل داد ضمن این‌که اگر این تعداد شرکت کننده بر جمعیت شهرستان تقسیم شود، به طور حتم، کاشمر در بین شهرستان‌های برتر کشور از نظر تعداد شرکت کننده قرار خواهد گرفت چرا که هشت درصد جمعیت شهرستان در این جشنواره شرکت کردند.

فعالیت تمام کتابخانه‌های شهر کاشمر به صورت دوشیفت

وی گفت: در سال ۹۱ تنها کتابخانه شهید مدرس در بین کتابخانه‌های نهادی کاشمر به صورت دو شیفت و مداوم فعالیت داشته است و سایر کتابخانه‌ها همگی به صورت تک شیفت فعال بودند اما در حال حاضر همه کتابخانه‌های شهر کاشمر شامل کتابخانه‌های امام علی(ع)، امام خمینی(ره)، کوثر و شهید مدرس به صورت دو شیفت و یکسره در حال ارائه خدمت می‌باشند ضمن اینکه در سال ۹۱ اکثر کتابخانه‌های شهرستان به صورت قفسه بسته اداره می‌شد که در حال حاضر همه کتابخانه‌ها به صورت قفسه باز فعالیت می‌کنند.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر خاطرنشان کرد: در سال ۹۱ هیچ بخش فعال کودک در کتابخانه‌های شهرستان دایر نبوده است ولی در حال حاضر همه کتابخانه‌های شهرستان کاشمر دارای بخش کودک مجزا هستند که در این بین، بخش کودک کتابخانه امام علی(ع) به عنوان یکی از بخش‌های ویژه کودک در سطح استان و با هزینه عمرانی ۲۵۰ میلیون ریال راه‌اندازی شده است.

افزایش ۸ برابری دریافت سهم نیم‌درصد از شهرداری کاشمر

بدیع‌زادگان همچنین به موضوع دریافت سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌های عمومی از درآمدهای شهرداری اشاره کرد و گفت: در این موضوع نیز با تعامل صورت گرفته با شهرداری و شورای اسلامی شهرهای کاشمر و ریوش و نگاه مثبت شهرداران این دو شهر، دریافت سهم نیم درصد کتابخانه‌های عمومی از درآمدهای شهرداری‌ها افزایش چشمگیری داشته است به گونه‌ای که مبلغ دریافتی در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۱ حدود هشت برابر شده است که این موضوع در توسعه فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی و نیز تجهیز کتابخانه‌های کاشمر تأثیر فراوانی داشته است.

وی تصریح کرد: کسب این موفقیت‌ها در سایه نگاه جهادی به مقوله فرهنگ به دست آمده است و إن‌شاءالله با همت و تلاش همه کتابداران و علاقمندان به حوزه کتاب، فعالیت‌های فرهنگی، ترویجی و عمرانی به عنوان یک جهاد فرهنگی در کاشمر همچنان ادامه خواهد داشت تا روز به روز شاهد ترویج بیشتر فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افرایش میزان مطالعه در جامعه باشیم.

بدیع‌زادگان گفت: بیان این پیشرفت‌ها به معنی نبود مشکلات و نواقص نیست بلکه همان‌طور که گفته شد کار جهادی باید ادامه داشته باشد تا بتوانیم مشکلات و نواقص را رفع کنیم و گر نه نشستن پشت میز با مدیریت جهادی قابل جمع نیست.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر یادآور شد: این اداره، فرمایش رهبر معظم انقلاب را سرلوحه خود قرار داده است که فرمودند در جمهوری اسلامی، هر جا که قرار گرفته‌اید، همان جا را مرکز دنیا بدانید و آگاه باشید که همه کارها به شما متوجه است.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد