عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادعای رییس جمهور آمریکا مبنی بر احتمال خروج این کشور از برجام را یک بلوف سیاسی عنوان کرد که با هدف ضربه زدن اقتصادی به ایران مطرح می‌شود.

دکتر غلامرضا خواجی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: یکی از عللی که ٖآمریکایی‌ها بحث خروج از برجام را مطرح می‌کنند این است که آن‌ها در بازارهای بین‌المللی لطمه فراوانی خورده‌اند چرا که پس از انعقاد برجام شاهد بودیم که در بازار بین‌المللی نشاطی برای سرمایه‌گذاری در ایران به وجود آمد که آمریکایی‌ها این شرایط را نمی‌پسندند و نمی‌خواهند که برجام برای جمهوری اسلامی منافعی در پی داشته باشد.

استاد روابط بین‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد افزود: برجام چند جنبه دارد و اگر ما مراقب آن نباشیم می‌تواند به ما ضربه بزند اما اگر به خوبی از آن مراقبت شود و با ظرافت برخورد کنیم می‌تواند برای ما منافعی در پی داشته باشد لذا برجام نیاز به تحلیل دقیق دارد اما وافعیت آن است که وقتی آمریکایی‌ها دیدند برجام در سطح بین‌المللی دارد منافعی برای ما به وجود می‌آورد موافق نبودند و لذا سعی می‌کنند با شیوه‌های مختلف آن را یک قرارداد شکسته شده نشان بدهند تا کسی تمایلی به سرمایه‌گذاری در ایران نداشته باشد.

خواجی ادامه داد: آمریکایی‌ها برای اینکه به منافع ایران در برجام لطمه بزنند می‌گویند ما می‌خواهیم از برجام خارج شویم که وقتی این ادعا را در دنیا مطرح می‌کنند سرمایه‌گذاران خارجی که به طور عمده کشورهای اروپایی هستند می‌گویند وقتی آمریکا قرار است از برجام خارج شود ما روی چه حسابی برویم و در ایران سرمایه‌گذاری کنیم.

وی تأکید کرد: به نظر می‌رسد هدف اصلی ترامپ از این اظهارات همین است که به ایران لطمه بزند و گر نه حتی اگر روزی ترامپ تصمیم جدی به خروج از برجام داشته باشد کنگره آمریکا چنین اجازه‌ای به او نمی‌دهد و لذا برجام قراردادی نیست که رییس جمهور آمریکا به راحتی بتواند بگوید من از آن بیرون می‌آیم یا نمی‌آیم بلکه این ادعاها بیشتر بازی سیاسی است و آن‌هایی که اهل فن هستند می‌دانند که خروج از برجام دست رییس جمهور آمریکا نیست و در حال حاضر هم که کنگره سکوت می‌کند برای این است که موافق لطمه زدن به ایران است.

عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: مطرح شدن ادعای احتمال خروج آمریکا از برجام در عرصه بین‌المللی هر چند یک بازی سیاسی است اما به هر حال تأثیر خودش را بر روی سرمایه‌گذاران خارجی می‌گذارد و نمی‌توان همه این سرمایه‌گذاران را توجیه کرد که رییس جمهور آمریکا لاف می‌زند بنابراین اثر روانی خودش را دارد و گر نه برجام مانند پیمان‌های بین‌المللی، یک قرارداد هفت جانبه است و حتی اگر آمریکا هم از آن خارح شود تبدیل به یک قرارداد شش جانبه می‌شود چرا که برجام یک قرارداد دوجانبه نبوده است که با خروج آمریکا شاهد نابودی آن باشیم.

خواجی اظهار داشت: ترامپ هیچ وقت خروج از برجام را عملی نمی‌کند مگر اینکه بتواند تمام دنیا را تغییر دهد و به دنیا بگوید چه با برجام و چه بدون برجام، هر چه من گفتم شما بگویید چشم! که چنین چیزی هم محال است لذا ادعای ترامپ یک بلوف سیاسی است و کارکرد اقتصادی و استفاده‌های سیاسی دارد و گر نه او این کار را نخواهد کرد.

استاد روابط بین ‌الملل دانشگاه فردوسی مشهد در پاسخ به این سؤال که ما برای حل مشکلات کشور تا چه حد می‌توانیم بر روی برجام حساب کنیم؟ تصریح کرد: برجام چیزی نیست که ما برای حل مشکلات بخواهیم روی آن حساب کنیم بلکه ما باید روی کارهای خودمان حساب کرده و مدیریت‌هایمان را قوی کنیم و همچنین بودجه‌های کشور را منظم، نهادهای اقتصادی را تنظیم و برای ایجاد اشتغال برنامه‌ریزی کنیم تا مشکلاتمان حل شود و گر نه برجام برای ما تعیین کننده نیست.

خواجی گفت: در مجموع برجام قراردادی است که هم می‌توان از آن بهره برد و هم اگر با دقت با آن برخورد نشود می‌تواند به ما لطمه بزند لذا موضوعی نیست که به عنوان یک تکیه‌گاه مطرح شود و ما بتوانیم برای حل معضلات و مشکلات کشور بر روی آن تکیه کنیم.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد