نماینده کاشمر با بیان اینکه بوروکراسی اداری یکی از موانع رونق صنعت گردشگری است بر لزوم تدوین بسته‌های سرمایه‌گذاری در این موضوع تأکید کرد.

بهروز بنیادی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: امروزه با توجه به خشکسالی‌ها، افت آب‌های زیرزمینی، کاهش محصولات کشاورزی و افت قیمت محصولات، یکی از دغدغه‌های اصلی ما این است که سرنوشت کاشمر و منطقه ترشیز در ۱۰ سال آینده چه خواهد شد و ۳۵۰ هزار نفر مردم این منطقه چگونه می‌خواهند ارتزاق کنند.

نماینده کاشمر ادامه داد: این یکی از مباحث مهمی است که مدیران شهرستانی و استانی و شخص استاندار باید به این مسأله ورود کرده و راهکارهای عبور از این معضل و بحران را چاره‌اندیشی کنند.

وی تأکید کرد: یکی از راه‌ها که می‌تواند به اشتغالزایی و ایجاد درآمد برای مردم این منطقه کمک کند توجه به مقوله گردشگری است و با توجه به ظرفیت‌های مناسبی که در سه شهرستان کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد و نیز بخش کوهسرخ در این زمینه وجود دارد باید این شهرستان‌ها به عنوان یک مجموعه به هم پیوسته در موضوع گردشگری مد نظر باشند چرا که با توجه به اشتراک‌های تاریخی و فرهنگی نمی‌توان این سه شهرستان را به صورت جداگانه مد نظر قرار داد.

بنیادی ادامه داد: ظرفیت‌هایی مانند منار فیروزآباد، برج علی‌آباد، کویر بردسکن و… شاخص‌ترین جذابیت‌های تاریخی ترشیز هستند و نمی‌شود آن‌ها را نادیده گرفت و لذا شایسته است مسئولان این سه شهرستان و مدیران میراث فرهنگی شهرستان‌های فوق، طرح جامع گردشگری را برای کل این منطقه تدوین کنند.

نماینده کاشمر تصریح کرد: تلاش‌هایی که برای رونق صنعت گردشگری انجام  می‌شود سود اصلی آن نصیب اصناف کاشمر خواهد شد و لذا لازم است اصناف هم در این موضوع حضور پیدا کرده و پیش‌قدم باشند و نباید انتظار داشت که به عنوان مثال شهرداری به تنهایی بار همه مسائل را به دوش بکشد هر چند تأمین بسیاری از زیرساخت‌های درون شهری بر عهده شهرداری است به عنوان مثال بهسازی بلوار سیدمرتضی(ع) بر عهده شهرداری بوده و چندین سال زمان برده تا به این نقطه رسیده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در شرایط فعلی نمی‌توان توسعه گردشگری در همه ابعاد را به دوش گرفت لازم است مسئولان و برنامه‌ریزان این حوزه در شهرستان دو یا سه اولویت مهم را مشخص و همه مجموعه توان خود را برای پرداختن به همین چند اولویت به کار گیرند.

بنیادی اظهار داشت: همچنین باید بسته‌های سرمایه‌گذاری در این زمینه تدوین شود و ما بارها به مسئولان شهرستان‌ها گفته‌ایم که برای جذب سرمایه‌گذار باید بسته‌های سرمایه‌گذاری مشخص باشد تا به عنوان مثال بتوان به سرمایه‌گذار اعلام کرد که منطقه شصت دره ما این ویژگی‌ها و مشخصات را دارد لذا تا زمانی که بسته‌های سرمایه‌گذاری تدوین نشود به هیچ عنوان نمی‌توان انتظار جذب سرمایه‌گذار را داشت چون باید اطلاعات کامل و دقیق به سرمایه‌گذار ارائه شود.

نماینده کاشمر گفت: یکی از مشکلات پیش‌ روی رونق گردشگری بوروکراسی اداری است که متأسفانه باعث می‌شود مدیران شهرستان اختیارات کافی را برای تصمیم‌گیری نداشته باشند لذا باید اختیارات به این مدیران تفویض شود چرا که در شرایط فعلی مدیران شهرستان از توانمندی تصمیم‌گیری خارج شدند.

بنیادی ادامه داد: همچنین باید آموزش و پرورش شهرستان، تاریخ و جغرافیای کاشمر را برای یک پایه تحصیلی تدریس کنند و به عنوان الگو در سطح کشور، دبیران تاریخ و جغرافی بخشی از کلاس خود را به تدریس تاریخ شهرستان اختصاص دهند.

نماینده کاشمر همچنین با اشاره به جاذبه‌های طبیعی بخش کوهسرخ و شهر ریوش اظهار داشت: ریوش یکی از شهرهای بسیار زیبای ماست و نباید اجازه داد بلایی که بر سر سایر شهرها آمده و فضای سبز آن‌ها از بین رفته است بر سر این شهر بیاید لذا باید با کسانی که در این منطقه به فضای سبز و به خصوص حریم رودخانه نابای تجاوز می‌کنند برخورد شود چرا که در توسعه گردشگری احیا و نگهداری فضای سبز از مسائل بسیار مهم است ولی متأسفانه در این زمینه از جمله در مسیر شصت دره شاهد از بین رفتن و تجاوز به فضای سبز هستیم.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد