یک اقتصاددان با بیان اینکه در شرایط فعلی تحمل «رکود تورمی» برای مردم سخت است، به دولت توصیه کرد برای به دست آوردن رضایت مردم، ایحاد اشتغال را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهد.

حسن اعمی بنده قرائی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: به نظر می‌رسد آنچه در شرایط فعلی و به منظور کسب رضایت مردم باید بیش از همه مد نظر دولت باشد توجه به ایجاد اشتغال است چرا که هم اکنون از جمله در کاشمر با معضل جدی بیکاری مواجه هستیم و بنده هر روزی که در شورای شهر حضور دارم مراجعه‌کنندگانی که جویای کار هستند را مشاهده می‌کنم.

این استاد اقتصاد دانشگاه‌های کاشمر ادامه داد: ما در شرایط فعلی دچار «رکود تورمی» شده‌ایم که بدترین نوع رکود است؛ توضیح آنکه در علم اقتصاد قانونی تحت عنوان «منحنی فیلیپس» وجود دارد که می‌گوید شما اگر می‌خواهی تورم را کنترل کنی در کنارش باید به اندکی رکود تن بدهی یعنی یک امر خوب در کنار یک شرایط بد به دست می‌آید ولی اگر قرار باشد هم شاهد رکود باشیم و هم شاهد تورم، این شرایط بسیار سخت خواهد بود.

اعمی تأکید کرد: شاید در تجمعات اعتراضی اخیر، مردم در قالب بحث گرانی به صحنه آمدند و اعتراض کردند ولی به نظر من اولین موضوعی که برای راضی نگه‌داشتن مردم حائز اهمیت است موضوع اشتغال است چرا که پشت پرده این اعتراض‌ها و نیز عدم پذیرش گرانی‌ها همین معضل بیکاری است که باید کنترل شده و اشتغال کافی ایجاد شود و گرنه در مباحث اقتصادی وجود اندکی تورم در بازار نیاز است.

این اقتصاددان اظهار داشت: در حال حاضر شاید برخی کالاها با تورم زیادی مواجه شده‌اند ولی در مجموع تورم موجود در اقتصاد ما زیاد نیست اما وقتی مردم می‌بینند کار و درآمدی ندارند و در کنار آن باید تورم را هم تحمل کنند آن وقت است که این شرایط برایشان قابل هضم نیست، پس اول باید مشکل بیکاری حل شده و سپس در کنار آن تورم هم کنترل شود.

این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر کاشمر گفت: تورم در حد ۱۰ تا ۱۵ درصد شاید برای مردم قابل تحمل باشد ولی وقتی مثلاً در کالایی مانند تخم مرغ شاهد تورمی در حد ۶۰ درصد هستیم دیگر تحمل آن سخت می‌شود که البته در این مورد خاص باید بگویم که به نظر بنده با یک گرانی فصلی مواجه هستیم و در آینده حل خواهد شد همان طور که در دولت‌های قبلی هم این اتفاقات افتاده و حل شده است ولی آنچه اهمیت دارد این است که مردم به دنبال رفع بیکاری هستند.

اعمی در پاسخ به این مطلب که برخی شبکه‌ها و افراد معاند با جمهوری اسلامی، نظام را به ناکارآمدی اقتصادی متهم می‌کنند خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی که برآمده از میان خود مردم است دچار ناکارآمدی نیست و مشکلاتی مانند مشکلات اقتصادی و اعتراض به این مشکلات توسط مردم در واقع یک سری مباحث درون خانوادگی است و ربطی به دشمنان و منافقان ندارد.

وی ادامه داد: این را هم باید قبول کنیم که تحریم‌های اقتصادی و وابستگی به فروش نفت و مشکلاتی که در بحث فروش نفت به وجود آمده است در ایجاد مشکلات اقتصادی مؤثر بوده‌ است و لذا شاهد هستیم بسیاری از کشورهایی که اقتصاد آن‌ها به نفت وابسته بوده‌اند سال‌هاست به سمتی می‌روند که خود را از نفت مستقل کنند ولی متأسفانه در کشور ما که از گذشته تلاش کافی برای قطع وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی انجام نشده است همچنان داریم ضربه می‌خوریم.

این استاد اقتصاد دانشگاه‌های کاشمر افزود: تفاوتی نمی‌کند چه دولتی روی کار باشد یا چه فردی رییس جمهور باشد بلکه ما باید در دهه‌های گذشته به سمتی می‌رفتیم که از اقتصاد تک محصولی رها شده و وابستگی اقتصاد کشور را به نفت قطع می‌کردیم اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است و امروز به مشکل برخورد کرده‌ایم لذا باید گفت که پس از حدود ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ممکن است برخی افراد ناکارآمد هم وجود داشته باشند اما کلیت نظام ناکارآمد نیست و این توان را دارد که مشکلات را حل کند.

اعمی در مورد اینکه راهکار کوتاه مدت برای برون رفت از نارضایتی‌های اقتصادی فعلی چیست اذعان کرد: دولت باید به هر طریق ممکن قیمت کالاهای ضروری را کنترل کند چرا که مردم نمی‌توانند این کالاها را از سبد زندگی خود حذف کنند و لذا چه از طریق واردات موقت و چه از طریق حمایت از تولید با ارائه یارانه به تولیدکننده، قیمت کالاهای ضروری را کنترل کرده و ثابت نگاه دارد.

وی گفت: البته این فقط یک مسکّن کوتاه مدت است و راهکار اساسی حرکت به سمت ایجاد اشتغال است ضمن اینکه با حمایت از اشتغال و تولید از جمله در روستاها می‌توان به افزایش تولید و در نتیجه کنترل قیمت این کالاهای ضروری هم کمک کرد.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد