رییس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر از تعطیلی ۲۵ درصد واحدهای صنعتی و نیمی از معادن کاشمر خبر داد.

جواد خزاعی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: از آنجا که مردم کاشمر برای گرفتن مجوزهای صنعتی با مشکل مواجه هستند و باید رفت و آمدهای متعددی بین کاشمر و مشهد داشته باشند لذا ما درخواست تفویض اختیارات از استان به شهرستان کرده‌ایم که این اختیارات را به ما بدهند تا همشهریان برای یک جواز تأسیس، تمدید، تغییر نام، اصلاحیه، پروانه بهره‌برداری و… لازم نباشد به مشهد بروند و برگردند.

وی ادامه داد: این موضوع در حوزه تکریم ارباب رجوع بسیار تأثیرگذار است ضمن اینکه چون کار یک کار کاملاً کارشناسی و اجتهادی است گاه مشاهده می‌شود که همکاران مشهد ملاک و معیار استان را در نظر می‌گیرند که این ملاک‌ها برای شهرستان قابل قبول نیست چرا که در بسیاری موارد می‌توان با معیارهایی در مقیاس کوچکتر نسبت به معیارهای استانی در شهرستان کار کرد.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر تأکید کرد: یکی دیگر از اولویت‌های ما تعیین تکلیف واحدهای راکد است که بهترین حالت این تعیین تکلیف شامل راه‌اندازی این واحدها می‌شود و حالت دوم آن این‌که اگر دیدیم دست‌اندکاران فعلی واحدها ایده و عزم و طرحی برای آن‌ها ندارند به دنبال واگذاری این واحدها به غیر باشیم تا جواز و پروانه بهره‌برداری آن تعیین تکلیف شود و برای ما مشخص شود که آیا افراد فعلی اراده کافی برای ادامه کار دارند یا خیر.

خزاعی گفت: در این حوزه یک سری طرح‌ها مربوط به ما و یک سری طرح‌ها مربوط به جهادکشاورزی است که از ظرفیت ستاد تسهیل باید برای حل مشکلات این واحدها استفاده شود.

وی تصریح کرد: حدود ۲۵ درصد واحدهای صنعتی در کاشمر بلاتکلیف است یعنی پروانه فعالیت دارند اما تعطیل هستند  و از ظرفیتی که به وجود آمده است استفاده نمی‌شود.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر ادامه داد: هم اکنون حدود هزار و ۷۰۰ نفر در واحدهای صنعتی کاشمر فعالیت دارند که اگر واحدهای تعطیل هم فعالیت خود را از سر بگیرند برای حدود ۴۰۰ نفر دیگر ایجاد اشتغال خواهد داشت.

خزاعی علت تعطیلی واحدهای صنعتی کاشمر را پنج عامل عنوان کرد و گفت: کمبود یا نبود سرمایه در گردش، معوقات بانکی و عدم امکان پرداخت تسهیلات به همین دلیل، مشکلات وثیقه، اختلاف بین شرکا و از دست رفتن بازار و عدم توجیه اقتصادی برای تولید، پنج عاملی هستند که منجر به تعطیلی ۲۵ درصد واحدهای صنعتی کاشمر شده‌اند.

وی افزود: همین موضوع تعیین تکلیف را برای معادن هم انجام خواهیم داد چرا که هم اکنون نیمی از واحدهای معدنی دارای پروانه بهره‌برداری در کاشمر تعطیل هستند و فعالیت ندارند به گونه‌ای که ما ۳۳ پروانه بهره‌برداری معدن در کاشمر داریم اما نزدیک به ۱۶ معدن در حال فعالیت هستند.

خزاعی خاطرنشان کرد: معادنی که فعالیت ندارند باید تعیین تکلیف شوند تا مشکلات آن‌ها بررسی شود که اگر دارای مشکلات مالی بودند هم اکنون امکان ثبت نام در سامانه بهین یاب وجود دارد و اگر هم مشکلات مدیریتی داشتند برای حل این مشکلات برنامه‌ریزی شود و در مجموع به راه‌اندازی آن‌ها کمک شود و در حالت آخر اگر عزمی برای راه‌اندازی نداشتند از سازمان درخواست کرده و با طی تشریفات قانونی، سلب صلاحیت شوند.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت کاشمر اظهار داشت: هم اکنون ۱۴۰ نفر در معادن کاشمر فعالیت دارند که اگر سایر معادن نیز از بلاتکلیفی رها شده و به چرخه فعالیت برگردند تعداد افراد شاغل در معادن دو برابر خواهد شد که عدد قابل توجهی است.

وی در مورد فعالیت در معدن تصریح کرد: حوزه معدن تفاوت‌های زیادی با حوزه صنعت دارد و افرادی که قصد دارند وارد فعالیت‌های معدنی شوند هم باید به لحاظ مالی توانمند باشند و هم به لحاظ علمی تخصص کافی داشته باشند چرا که در غیر این صورت حق شهرستان در حوزه معدن ضایع می‌شود.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد