موضوع افزایش بهای خدمات در قبوض عوارض شهرداری کاشمر مورد بحث و بررسی اعضای شورای این شهر قرار گفت و مقرر شد میزان افزایش بهای خدمات بر اساس مناطق مختلف شهر کاشمر متفاوت باشد.

به گزارش کاشمربصیر رییس شورای شهر کاشمر در جلسه این شورا گفت: لایحه‌ای از طرف شهرداری به شورای شهر ارسال شده است که بر اساس این لایحه، شهرداری هر ساله مواجه با افزایش به طور متوسط بین ۲۵ تا ۳۰ درصد نرخ هزینه‌های خدمات شهر می‌باشد و علی‌رغم رشد هزینه‌های فوق، شهرداری تنها ۵۰درصد هزینه‌های مدیریت پسماند را از مردم دریافت می‌کند در حالی که طبق قانون مدیریت پسماند تا صددرصد این هزینه‌ها بر عهده شهروندان گذاشته شده است.

محمد خباززاده افزود: بر این اساس شهرداری تقاضای افزایش نرخ خدمات شهری را در قبوض عوارض داشته و باید اعضای شورای شهر در مورد آن تصمیم‌گیری کنند.

در ادامه یکی از اعضای شورای شهر هم اظهار داشت: بخشنامه‌ای از استانداری آمده است که طبق مصوبه هیأت وزیران باید با افزایش تدریجی نرخ عوارض پسماند تا سقف قیمت تمام شده جمع‌آوری، حمل و دفن بهداشتی زباله به نقطه‌ای برسیم که تمامی هزینه‌های آن توسط مردم پرداخت شود.

حسن اعمی ادامه داد: بر اساس این دستورالعمل باید سایر دستگاه‌ها نیز همچون سازمان محیط زیست، وزارت کشور، وزارت صنعت، معون و تجارت و آموزش و پرورش در بحث مدیریت پسماند با شهرداری همکاری کنند.

در ادامه این جلسه مسئول خدمات شهری شهرداری کاشمر در دفاع از لایحه پیشنهادی شهرداری گفت: بر اساس این لایحه، شهرداری تقاضای افزایش بهای خدمات پسماند را که چندین سال است افزایش نداشته است دارد به ویژه آنکه در مورد عوارض نوسازی شاهد کاهش مبلغ عوارض هستیم چون مبنای عوارض نوسازی ما همان دستورالعمل سال ۹۳ بوده است که در سال ۹۵ اعمال شد اما برای سال ۹۶ اعلام شده است که باید ۸۵ درصد عوارض سال ۹۵ اعمال شود لذا شاهد کاهش در مبلغ قبوض عوارض نوسازی هستیم.

علی صمیمی ادامه داد: ما در سال ۹۴ حدود ۸۰۰ میلیون و در سال ۹۵ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان وصولی از محل عوارض داشته‌ایم در صورتی که در سال گذشته دو و نیم میلیارد تومان قبض صادر شده است.

وی افزود: در سال جاری ۷۰ هزار قبض عوارض صادر شده است که ۵۰ هزار مسکونی، ۱۰ هزار تجاری و ۱۰ هزار قبض هم مربوط به واحدهای خارج از محدوده است که مجموع مبلغ قبوض صادر شده حدود ۲ میلیارد تومان است لذا شاهد کاهش ۵۰۰ میلیون تومانی نسبت به سال گذشته هستیم ضمن اینکه در شش ماهه اول امسال از این مبلغ ۲ میلیارد تومان تنها حدود ۴۵۰ میلیون تومان وصول شده است.

مسئول خدمات شهری شهرداری کاشمر تأکید کرد: این تعدیل و کاهش مبلغ قبوض عوارض باعث شده که لایحه‌ای از شهرداری به شورای شهر ارائه و تقاضا شود که در مبلغ بهای خدمات در قبوض عوارض افزایشی داشته باشیم تا به دستورالعملی که بر اساس آن باید تمامی هزینه‌های مدیریت پسماند از مردم دریافت شود نزدیک شویم.

وی گفت: هزینه‌های شهرداری کاشمر برای رفت و روب، نظافت، جمع‌آوری زباله، نظارت و… بالغ بر ۳ میلیارد تومان در سال است در صورتی که وصولی‌های ما در بحث خدمات شهری شاید ۲۰ درصد این هزینه را هم پوشش ندهد چرا که هم اکنون برای هر واحد مسکونی مبلغ ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان برای یک سال مبلغ خدمات شهری در قبوض عوارض در نظر گرفته می‌شود که مانند همان مبلغ ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی است که هر ماه در روستاها برای جمع‌آوری زباله از مردم دریافت می‌شود.

صمیمی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر در دستورالعملی که آمده است قید شده که هزینه‌ها از خود شهروندان اخذ و در همان مبحث مدیریت پسماند صرف شود به این معنی که خدمات مدیریت پسماند را به لحاظ کیفی و کمی ارتقاء بدهیم به عنوان مثال اگر خودروی شستشوی مکانیزه صندوق‌های زباله تهیه شود و یا بتوانیم مناطق کمتر تحت پوشش را خدمات‌رسانی بیشتری انجام دهیم رضایت بیشتر شهروندان را هم در پی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: هم اکنون استعداد نیروی ما در حد ۱۱۰ نفر است که ۳۰ نفر در مبحث جمع‌آوری زباله فعالیت می‌کنند و در عمل ۸۰ نفر رفتگر داریم که باید هزار و ۴۰۰ هکتار مساحت شهر را پوشش دهند و لذا ما برخی مناطق مانند دهخدا، شهاب ترشیزی و قسمت‌هایی از شهرک را به صورت گروهی نظافت می‌کنیم و در صورتی که درآمد شهرداری از محل بهای خدمات افزایش پیدا کند می‌توانیم نیروها و مکانیزاسیون مدیریت پسماند را افزایش دهیم.

مسئول خدمات شهری شهرداری کاشمر گفت: در حال حاضر مبلغ ۲ هزار و ۵۰۰ تومان در هر ماه برای خدمات شهری توسط مردم پرداخت می‌شود که مبلغ ناچیزی است و البته این‌که عوارض نوسازی و خدمات شهری در قالب یک قبض از مردم دریافت می‌شود شاید باعث شود که مردم گمان کنند مبلغ زیادی پرداخت می‌کنند.

صمیمی تصریح کرد: با توجه به اینکه امسال ۱۵ درصد مبلغ عوارض نوسازی به نسبت سال گذشته کاهش داشته است باید سعی کنیم با افزایش مبلغ عوارض خدمات شهری آن‌ را تا حدی جبران کنیم چرا که با این کاهشی که صورت گرفته است هم اکنون شاهد هستیم که برخی قبوض ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان کاهش داشته است لذا اگر ۱۰ درصد مبلغ پسماند خود را افزایش دهیم مبلغ اندکی خواهد شد چرا که هم ‌اکنون ۲۹ هزار و ۵۶۵ تومان بابت خدمات شهری دریافت می‌شود.

در ادامه این جلسه اعضای شورای شهر نظرات خود را در مورد نحوه و میزان افزایش بهای خدمات شهری ارائه کرده و در نهایت با پیشنهاد شهرداری مبنی بر افزایش یکسان بهای خدمات برای تمامی واحدهای مسکونی و تجاری شهر مخالفت کرده و خواستار افزایش بهای این خدمات به نسبت مناطق مختلف شهر شدند.

اعضای شورای شهر کاشمر اعلام کردند که با توجه به اینکه برخی نقاط شهر را افراد کمتر برخوردار تشکیل می‌دهند و افزایش این بها برای آن‌ها مشکلات اقتصادی در پی خواهد داشت و از طرف دیگر از آنجا که به طور معمول در نقاط بیشتر برخوردار شهر و خانواده‌هایی که توان اقتصادی بالاتری دارند میزان تولید زباله نیز بیشتر است لذا مقرر شد شهرداری کاشمر نسبت به منطقه‌بندی شهر اقدام و پیشنهاد خود را برای میزان افزایش بهای خدمات شهری بر اساس مناطق مختلف شهر کاشمر به شورای شهر ارائه دهد.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد