مرغداران کاشمری با علائم و راه‌های جلوگیری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان آشنا شدند.

به گزارش کاشمربصیر کلاس آموزشی ویژه مرغداران شهرستان کاشمر و با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مکانیزاسیون واحدهای مرغداری امروز در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر برگزار شد.

در این کلاس آموزشی که تعدادی از مرغداران شهرستان در آن حضور داشتند، یکی از کارشناسان، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را بیماری خطرناک ویروسی معرفی کرد که تاکنون خسارات زیادی در صنعت مرغداری به بار آورده و ویروس آن از طریق پرندگان مهاجر گسترش پیدا کرده و درطیور گوشتی، بوقلمون، مرغ بومی و کبوتر ایجاد بیماری می‌کند.

امینی علت شیوع زیاد این بیماری در مرغداری‌ها را قابلیت جهش ویروس آن دانست که واکسن‌های موجود در بازار به همین علت در درمان آن موفق عمل نمی‌کنند.

وی ادامه داد: علایم این بیماری شامل شروع ناگهانی تلفات و انتشار آن، بی‌حالی، کاهش شدید مصرف دان و علایم حاد تنفسی می‌باشد که با رعایت توصیه‌های بهداشتی مانند جلوگیری از ورود پرندگان مهاجر به محل مرغداری‌ها، رعایت اصول بهداشتی، ضد عفونی کامل مرغداری‌ها و اعلام کاهش شدید مصرف دان و کاهش شدید تولید و افزایش تلفات به دامپزشکی، می‌توان از گسترش و شیوع این بیماری جلوگیری کرد.

در بخش دیگری از این دوره آموزشی، رئیس اداره امور دام جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر بر بهینه‌سازی واحدهای مرغداری با استفاده از تأسیسات و تجهیزات نوین که تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری دارد تأکید کرد.

حبیب‌نیا گفت: مدیریت جهاد کشاورزی آمادگی دارد با ارائه تسهیلات بلندمدت با سود کم به افزایش ضریب مکانیزاسیون واحدهای مرغداری کمک کرده و مرغدارانی که تمایل به استفاده از این تسهیلات را دارند می‌توانند با مراجعه به اداره امور دام مدیریت جهاد کشاورزی اطلاعات کامل تر را دریافت کنند.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد