نماینده کاشمر در مجلس خواستار ارائه مشاوره اقتصادی و کارآفرینی به جوانان متقاضی دریافت وام اشتغال برای جلوگیری از انحراف این وام‌ها شد.

بهروز بنیادی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: در رابطه با حل معضل بیکاری، سیاست دولت ایجاد اشتغال به طور مستقیم نیست که به عنوان مثال انتظار داشته باشیم دولت خودش وارد گود شود و کارخانه‌ای احداث کند و لذا سیاست دولت به این سمت نخواهد رفت.

وی افزود: دولت برای ایجاد اشتغال چند مسیر را مشخص کرده است و یکی از این مسیرها که در مجلس هم مطرح و بررسی شد موضوع استاد و شاگردی است که وزارت تعاون و رفاه اجتماعی از نیروهای دارای مدرک کارشناسی ثبت نام به عمل می‌آورد و مراکزی که بتوانند از این نیروها استفاده کنند مورد حمایت دولت قرار می‌گیرند به این معنی که حقوق پایه و بیمه را دولت پرداخت می‌کند و کارفرما نیز مابقی حقوق این نیرو را با تفاهم تعیین و پرداخت می‌کند.

نماینده کاشمر در محلس شورای اسلامی ادامه داد: مدت زمانی که یک نیروی کار می‌تواند از این طرح استفاده کند دو سال است که گر چه کوتاه است ولی به عنوان یک مسکّن می‌تواند در نظر گرفته شود تا در این مدت، نیروی فارغ‌التحصیل ما به طور عملی وارد بازار کار شود و جزییات کار و فعالیت را بیاموزد و خودش ادامه دهد.

بنیادی گفت: همچنین وام‌هایی برای ایجاد اشتغال پرداخت می‌شود و لازم است جوانان به اینکه با استفاده از این وام‌ها چه کاری انجام دهند فکر کنند به عنوان مثال صندوق کارآفرینی امید و یا کمیته امداد و بهزیستی نسبت به پرداخت وام اشتغال اقدام می‌کنند که رویکرد کمیته امداد و بهزیستی، توانمندسازی افراد که در حقیقت توانمندسازی خانواده است می‌باشد.

وی تأکید کرد: این وام‌های اشتغال که پرداخت می‌شود نیاز به پیگیری مشاوران اقتصادی دارد تا در مسیر صحیح هزینه شود چون مشکلی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم این است که وام را به جوانان جویای کار پرداخت می‌کنیم ولی این جوان چون سررشته کار را ندارد با مشکل مواجه می‌شود لذا باید در موضوع ایجاد اشتغال، مشاوران اقتصادی و کارآفرین در کنار آن‌ها باشند و مشاوره بدهند.

این نماینده مجلس گفت: کمیته امداد و بهزیستی و حتی خود بانک که وام را پرداخت می‌کند باید بخشی برای ارائه مشاوره اقتصادی در نظر بگیرند تا کار و شغل واقعی ایجاد شود نه اینکه پس از پرداخت وام شاهد باشیم که شغلی ایجاد نشده و تنها اقساط وام برای جوانان ما باقی مانده است.

بنیادی افزود: همچنین برای ایجاد اشتغال در موضوع تعاونی‌ها تأکید زیادی داریم و به همین منظور شرکت توسعه و عمران ترشیز را بنیان گذاشتیم که البته هنوز در مراحل ابتدایی است.

وی خاطرنشان کرد: در موضوع گردشگری نیز کاشمر و بخش کوهسرخ ظرفیت‌های زیادی دارند ضمن اینکه سایر شهرستان‌ها مانند خلیل‌آباد و بردسکن هم هر کدام ظرفیت‌های خاص خودشان را دارند که معرفی این توانمندی‌ها بر عهده اصحاب رسانه است تا در نتیجه سرمایه‌گذاران تشویق شده و در منطقه حضور پیدا کنند.

نماینده کاشمر گفت: ادارات میراث فرهنگی این شهرستان‌ها فعالیت‌های خوبی را برای جذب سرمایه‌گذار آغاز کرده‌اند و در واقع گام‌های اولیه را برای دعوت از سرمایه گذاران برداشته‌اند و امیدواریم بتوانیم از ظرفیت‌های گردشگری منطقه در جهت ایجاد اشتغال استفاده کنیم.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد