رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر بر لزوم ثبت آیین‌های سوگواری این شهرستان در فهرست میراث معنوی و ناملموس کشور تأکید کرد.

رضا یوسفی در گفتگو با کاشمربصیر ضمن تأکید بر لزوم ثبت آیین‌های سنتی سوگواری و عزاداری کاشمر اظهار داشت: بسیاری از آیین‌های سنتی عزاداری و سوگواری در منطقه شهرستان کاشمر و روستاهای اطراف نیاز به ثبت در فهرست میراث ناملموس کشور دارد که از آن جمله می‌توان به آیین «حیدرعلی» روستای ایور کوهسرخ، آیین «سیاهپویشان» در ابتدای ماه محرم در کاشمر و نیز مراسم «موقوفه امین‌التجار» در ایام فاطمیه اشاره کرد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر ادامه داد: همچنین برخی آیین‌های تعزیه در کاشمر وجود دارد که منحصر به فرد است که این آیین‌ها هم باید به ثبت میراث ناملموس کشور برسد ضمن اینکه اساتید و هنرمندانی در این زمینه در کاشمر هستند که هنر آنان زبانزد است.

وی افزود: ثبت آیین‌ها اهمیتی بیش از ثبت ابنیه تاریخی دارد چرا که هر روز ممکن است یک آیین سنتی را از دست بدهیم در صورتی که اگر این آیین‌ها به ثبت برسد در پرونده آن‌ها تمام جزییات آن آیین جمع‌آوری و حفظ می‌شود و آیندگان می‌توانند با مراجعه به آن بر اساس همان اصول و اسلوب آن را زنده کنند و به عبارتی آیینی که ثبت شده است شناسنامه‌دار شده و به نام کاشمر ثبت می‌شود.

یوسفی تأکید کرد: وظیفه دستگاهی مانند میراث فرهنگی برای ثبت آثار و میراث معنوی سنگین است و لذا ما کار آماده کردن پرونده برخی از این آیین‌ها را آغاز کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم تا نسبت به ثبت آیین‌های خاص شهرستان کاشمر اقدام لازم را انجام دهیم که در این صورت این آیین‌ها از حالت سینه به سینه به صورت مکتوب درمی‌آید.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر گفت: ما برای ثبت و تکمیل پرونده این آیین‌ها دست یاری به سمت تمامی پژوهشگران و پیرغلامان اهل بیت‌(ع) دراز می‌کنیم و از آن‌ها تقاضا می‌کنیم که آیین‌‌هایی که در گوشه و کنار این شهرستان وجود دارد را به ما اطلاع بدهند و جزییات آن را برای ما تشریح کنند.

وی ادامه داد: ممکن است برخی از افراد گمان کنند ثبت این آیین‌ها اهمیت چندانی ندارد چرا که هر ساله تکرار می‌شود ولی باید گقت ثبت این آثار و میراث فرهنگی که از گذشتگان به ما رسیده است از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که ممکن است در گذر زمان برخی از این آیین‌ها کمرنگ شده و به فراموشی سپرده شود اما اگر به ثبت میراث کشور برسد همیشه مستندات آن باقی خواهد ماند.

یوسفی آیین «دسته بنی اسد» روستای فدافن را تنها اثر عاشورایی کاشمر عنوان کرد که در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: ما از کنار بسیاری از داشته‌های خود به سادگی عبور می‌کنیم در صورتی که یک آیین، برخواسته از وحدت ملی است و انسان‌ها را در کنار یکدیگر جمع می‌کند و شاهد هستیم که آیین‌های سوگواری و عزاداری وحدت آفرین است و باید از خود سؤال کنیم که اگر همین آیین‌ها را از مردم بگیریم دیگر در کجا می‌توان این‌گونه مردم را در کنار یکدیگر جمع کرد؟

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر با بیان اینکه باید یک نگاه جدی به آیین‌هایی که در دل شهر و روستاها وجود دارد داشته باشیم تصریح کرد: باید با برنامه‌ریزی کافی ابتدا به سمت ثبت این آیین‌ها برویم و پس از آن برای مستندسازی، اشاعه و حتی برگزاری همایش‌هایی در این خصوص اقدام کنیم.

یوسفی گفت: علاج واقعه را باید قبل از وقوع آن انجام داد و ما اهمیت ثبت آیین‌ها را زمانی متوجه خواهیم شد که آن‌ها فراموش شده باشند.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد