رییس شورای شهر کاشمر از عدم مقاومت ۶۵ تا ۷۰ درصد ساختمان‌های این شهر در برابر زلزله خبر داد.

مهندس محمد خباززاده در گفتگو با کاشمربصیر گفت: دومین گسل بزرگ کشور بعد از گسل بم، گسل درونه یا گسل بزرگ کویر است که شهرستان کاشمر نیز بر روی این گسل واقع شده و همین موضوع لزوم توجه به رعایت قوانین و مقررات در ساخت و سازها را افزایش داده است.

وی افزود: خوشبختانه در ۱۵ سال اخیر پیشرفت‌های بسیار خوبی در زمینه مقام‌سازی ساختمان‌ها چه در شهر و چه در روستاهای کاشمر داشته‌ایم که همین روند باید ادامه پیدا کند.

رییس شورای شهر کاشمر ادامه داد: در حال حاضر با توجه به رکود ساخت و ساز، در بخش تخلفات ساختمانی هم شاهد رکود هستیم به عبارتی وقتی ساختمان‌سازی صرفه اقتصادی ندارد، هم در ساخت و ساز قانونی و هم در ساخت و ساز غیررسمی و غیرقانونی تأثیر می‌گذارد.

خباززاده تصریح کرد: هر چند ساخت و ساز، راکد است اما با توجه به قوانین و مقررات این الزام وجود دارد که ما به این موضوع بپردازیم چرا که در بحث ساختمان آنچه مطرح است سرمایه‌های مردم است که در این مورد علاوه بر آنکه سرمایه‌های مالی آن‌ها مطرح می‌شود سرمایه‌های جانی مردم نیز مورد توجه شهرداری و نظام مهندسی باید باشد.

وی با اشاره به اینکه چندین سال مسئولیت نظام مهندسی ساختمان کاشمر را بر عهده داشته است گفت: آنچه در بحث رعایت قوانین و مقررات ساختمان اهمیت دارد این است که با فرهنگسازی سعی کنیم مردم خودشان وارد میدان شده و در ساخت و ساز مقاوم مشارکت کنند و لذا موضوع فرهنگسازی در این زمینه یکی از راهبردهای شورای شهر کاشمر خواهد بود.

رییس شورای شهر کاشمر خاطرنشان کرد: در مباحث مربوط به کمیسیون‌های فرهنگی و برنامه و بودجه و نیز مسائل مربوط به آموزش‌های شهروندی که در شورای شهر مطرح می‌شود یکی از مهمترین موضوعاتی که باید به مردم آموزش داده شده و گوشزد شود بحث مقاوم سازی ساختمان و رعایت مقررات مربوطه است.

خباززاده افزود: هم اکنون تمامی زیرساخت‌ها برای تحقق این امر وجود دارد چرا که قانون و مقررات ملی ساختمان در ۲۲ مبحث به صورت بومی سازی شده آماده است و در حالی که در گذشته از آیین‌نامه‌های آمریکا وسایر کشورها استفاده می‌شد اما در حال حاضر دانشمندان صنعت ساختمان در داخل کشور، این مقررات را بر اساس اقلیم‌های مختلفی که در ایران وجود دارد تدوین کرده‌اند و لذا مقررات و دستورالعمل‌های لازم وجود دارد.

وی ادامه داد: این مقررات در حوزه‌های مختلف مانند ضد زلزله بودن، تأسیسات، پدافند غیرعامل و از همه مهمتر در بحث نگهداری ساختمان وجود دارد و لذا با اطمینان می‌توان گفت در صورت هم‌افزایی بین نظام مهندسی، شورای شهر، شهرداری و با مشارکت خود مردم شاهد پیشرفت‌های خوبی در زمینه رعایت مقاوم سازی ساختمان‌ها خواهیم بود.

رییس شورای شهر کاشمر در مورد میزان مقاوم سازی ساختمان‌ها در این شهر اظهار داشت: آنچه در ۱۵ سال اخیر تحت نظارت نظام مهندسی کاشمر ساخته شده است از استحکام قابل اطمینانی برخوردار است اما باید گفت که قسمت اعظم شهر کاشمر قبل از قانون نظام مهندسی بنا شده است ضمن اینکه قسمت‌هایی هم در سال‌های گذشته به صورت شبانه و غیررسمی ساخته شده که مهندس ناظر بر ساخت و ساز آن‌ها نظارتی نداشته است.

خباززاده تصریح کرد: به نظر می‌رسد ساخت و سازهایی که قبل از قانون نظام مهندسی و یا به صورت غیررسمی انجام شده است حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد شهر کاشمر را در برمی‌گیرد و این‌ها ساختمان‌هایی هستند که فاقد مهندس ناظر بوده است یعنی مقررات ملی ساختمان در مورد آن رعایت نشده است و خطر اینکه در زلزله مقاومت نکنند وجود دارد.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد