امام جمعه کاشمر با بیان اینکه کاروان‌های پیاده تبلیغ کننده شعائر دینی هستند از زائران خواست در مسیر پیاده‌روی به سمت مشهد مقدس، شأن اهل بیت(ع) را رعایت کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدکاظم طباطبایی صبح انروز در جلسه هماهنگی مسئولان کاروان‌های پیاده کاشمر که در زیارتگاه امامزاده سیدحمزه(ع) برگزار شد گفت: در خراسان بزرگ به دلیل وجود مضجع شریف امام هشتم(ع) سنت حسنه پیاده‌روی به مشهدالرضا(ع) از قدیم وجود داشته است و مردم علی‌رغم گرما و سرما و سایر مشکلات به صورت پیاده عازم زیارت می‌شدند.

امام جمعه کاشمر ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر این سنت حسنه بسیار نهادینه و گسترده شده و مورد استقبال بیشتر مردم قرار گرفته است و باید اذعان کرد که اصل و اساس این حرکت، بسیار پسندیده است چرا که هر حرکت معقول و شرعی در راستای تعظیم شعائر دین و به ویژه در رابطه با اظهار ارادت به اهل بیت بسیار مطلوب است.

وی افزود: دشمنان سالیان سال تلاش کردند که نام و نشان اهل بیت(ع) را خاموش کنند اما نتوانستند و به یقین همین عزاداری‌ها و اظهار ارادت‌ها باعث شده است که به کوری چشم دشمنان، نام و یاد اهل بیت باقی بماند.

طباطبایی خاطرنشان کرد: حرکت پیاده‌روی به سمت مشهد مقدس اثرات فراوانی دارد به عنوان مثال برخی افراد که در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) زندگی می‌کنند و شاید سالی یک بار هم به زیارت مشرف نمی‌شوند وقتی مشاهده می‌کنند که افراد پیر و مسن از راه دور با پای پیاده به زیارت می‌آیند متنبه و خجالت زده می‌شوند و لذا تردید نکنید که حرکت شما یک کار بسیار خوب و در راستای ترویج شعائر دینی است.

امام جمعه کاشمر گفت: یک نکته مهم این است که ما در انجام مراسم‌های مختلف اعم از عزاداری و یا پیاده‌روی باید با برنامه‌ریزی درست و صحیح و رعایت ظواهر امر تلاش کنیم که شأن و شئون اهل بیت(ع) در انجام این برنامه‌ها حفظ شود.

وی تصریح کرد: متأسفانه گاهی حرکاتی از ما سر می‌زند که اثر منفی در جامعه دارد و انجام ندادن آن بهتر از انجام دادن است.

طباطبایی افزود: در تاریخ آمده است که جابربن عبدالله انصاری در مسیری که برای زیارت امام حسین(ع) حرکت می‌کرد دائم‌الذکر بود اما حالا به عنوان مثال اگر مشاهده شود که برخی افراد در کاروان‌های پیاده برخی مسائل را رعایت نمی‌کنند و در نمازجماعت شرکت نکرده و در حال بازی با گوشی‌های تلفن همراه خود باشند باعث می‌شود که ارزش کار را پایین بیاورد.

امام جمعه کاشمر تأکید کرد: باید به این افراد با زبان نرم تذکر داده شود که در این مسیر لازم است با جمع کاوران هماهنگ باشند چرا که اعضای کاروان کسانی هستند که با عشق و علاقه به امام رضا(ع) حرکت می‌کنند و در مسیر پیاده‌روی خود بزرگترین تبلیغ را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: شما محاسبه کنید که در مسیر چند روزه‌ای که طی می‌کنید چه تعداد خودرو و چه تعداد سرنشین‌های این خودروها از کنار شما عبور می‌کنند و شما را با آن پرچم و لباس و در حال پیاده‌روی می‌بینند و لذا حرکت در این مسیر بسیار تأثیرگذار است و اثر خوبی در روح و روان کسانی که شما را مشاهده می‌کنند می‌گذارد چرا که شما زائر امام رضا(ع) هستید و اگر با حال توجه در حرکت باشید بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

طباطبایی اظهار داشت: لازم است همراه با کاروان‌ها حتماً یک روحانی و مربی هم حضور داشته باشد تا مراقب برنامه‌های کاروان باشد چرا که ما به دنبال انجام یک کار مفید هستیم و نمی‌خواهیم کار عبث اتفاق بیفتد.

امام جمعه کاشمر همچنین بر لزوم رعایت مسائل بهداشتی و امنیتی در طول مسیر پیاده‌روی تأکید کرد.

 

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد