معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی از ظرفیت‌های کاشمر برای انتخاب به عنوان شهر الگو در سه حوزه مشارکت مردمی، معماری اسلامی و مبلمان شهری خبر داد.

به گزارش کاشمربصیر محمد مقدوری امروز در مراسم معارفه شهردار کاشمر که در محل مجتمع آموشی رفاهی فرهنگیان این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: خوشحالیم که در هفتاد و نهمین سال تأسیس شهرداری کاشمر و انتخاب چهل و دومین شهردار این شهر گرد هم آمده‌ایم تا شاهد معارفه شهردار کاشمر باشیم.

وی ادامه داد: در انتخابات اخیر در مجموع در شوراهای اسلامی ۷۳ شهر استان، ۳۹۵ عضو منتخب توسط مردم استان در شهرها انتخاب شده‌اند که از بین این افراد ۱۹۹ نفر عضو جدید هستند ضمن اینکه تا کنون ۳۱ حکم شهردار دوره پنجم با معرفی شوراهای اسلامی شهرهای استان صادر شده است.

معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی افزود: کاشمر شهری فرهیخته و فرهنگی و دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی است که از شرایط گردشگری و مذهبی ویژه‌ای برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین اصل موفقیت در همه جا بنا به امر پروردگار، موضوع همدلی و همراهی انسان‌هاست و یکی از تبلورهای همدلی و همراهی، مشارکت در امر اداره جامعه است که به عنوان یک اصل مهم در نظام جمهوری اسلامی با تمام وجوه مورد حمایت بوده است.

مقدوری با بیان اینکه ما در دوره جدید مدیریتی خود بیش از هر زمان دیگر نیازمند مشارکت آحاد مردم در اجرای امور و پروژه‌ها هستیم تأکید کرد: متأسفانه ما در بسیاری از موارد فقط اصل مشارکت را در محدوده‌ای کوچک تعریف کرده‌ایم در صورتی که در نظام‌های توسعه یافته موضوع مشارکت مورد آموزش و پرورش قرار گرفته و امروز به عنوان یک اصل مهم در این کشورها مطرح است.

معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی به ویژه با نگاه اعتقادی قوی‌تر در پرورش این اصل باید گام فراتر را در سطح کشور تجربه کنیم و با مشارکت مردمی مضاعف شاهد تحولات بیشتری باشیم.

وی افزود: بر اساس ارزیابی‌های اولیه‌ای که انجام داده‌ایم در میان ۷۳ شهر استان، شهری که از آمادگی لازم برای گسترش اصل مشارکت برخوردار می‌باشد شهر کاشمر است و این به دلیل فرهنگ غنی و قابلیت های اعتقادی در این شهر است و لذا این مشارکت در شهر کاشمر خواهد توانست به عنوان یک الگو در سایر شهرهای استان مورد توجه قرار بگیرد.

مقدوری ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات تجربه شده در دنیا این است که هر یک از شهرهای مهم دنیا با یک کارکرد اصلی و محوری توانسته‌اند از وزن بیشتری برخوردار و مطرح شوند و آنچه در کاشمر جدای از هویت مذهبی و اصالت وجودی خاصی که در این شهر است می‌تواند به عنوان محور مطرح شود در عرصه ساخت و ساز است.

وی تصریح کرد: در بحث ساخت و ساز با حمایت مسئولان و همچنین شورای شهر و شهرداری موضوع معماری اسلامی در کاشمر می‌تواند مطرح شده و به عنوان یک الگو در بحث معماری اسلامی در میان شهرهای استان به صورت خاص مورد توجه قرار گیرد.

معاون عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به شرایط کاشمر و نیاز جدی به بحث مقاوم سازی در عرصه ساختمان‌های شهری به جهت وجود گسل درونه و مشکلاتی که وجود دارد نیازمند به تقویت و تسریع حوزه ساخت و ساز شهری هستیم و لازم است زمینه‌های بازسازی و مقاوم‌سازی شهر کاشمر را در عرصه ساختمان‌های عمومی و شهری به صورت ویژه مورد حمایت خاص قرار دهیم.

مقدوری افزود: در این بازسازی رعایت الگوی اسلامی و معماری ایرانی اسلامی خواهد توانست شکل جدید و نگاه جدیدی در جذب مردم به شهر کاشمر داشته باشد و لذا در هر ساختمانی که ساخته می شود با یک حساسیت خاص و با همکاری مهندسان معمار و نیز حمایت‌های شهرداری، اداره راه و شهرسازی و نظام مهندسی خواهد توانست الگوی جدیدی را در سطح کشور به نمایش بگذارد.

وی تصریح کرد: همچنین در موضوع مبلمان شهری از دو سال پیش برای استفاده بهتر شهروندان و افزایش جاذبه‌های گردشگری، شش شهر استان که یکی از آن‌ها کاشمر است را برای تقویت موضوع مبلمان شهری انتخاب کرده‌ایم که مشاوران مربوطه انتخاب و کار طراحی اولیه به اتمام رسیده است.

مقدوری گفت: در اجرایی کردن طرح مبلمان شهری در استان، شهر کاشمر می تواند نقش قوی‌تر و شاگرد اولی را ایفا کند که از این شهر بتوانیم در سطح استان یاد کنیم.

فرماندار کاشمر هم در این مراسم گفت: افتخار ما این است که امام عزیز ما مجموعه قدرت را در کلام حیرت‌آور میزان رأی ملت است خلاصه و اعلام کرده است.

محمدحسن فرهادی با بیان اینکه نظام کشور ما بر مبنای مردم سالاری دینی است گفت: تأکید مقام معظم رهبری در انتخابات اخیر هم دعوت به مشارکت حداکثری بود و امروز خدای را شاکر هستیم که افتخار وحدت دولت و ملت تحقق یافته است به عنوان مثال در مواجهه با آمریکا ندای رییس جمهور، وزیر خارجه، فرمانده سپاه و مجلس ما این است که ما همه یکی هستیم و کشور ید واحده است.

فرماندار کاشمر با اشاره به انتخابات اخیر شورای شهر کاشمر ادامه داد: در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر کاشمر، ۹۴ داوطلب شامل ۸۰ مرد و ۱۴ زن برای عضویت در شورای شهر کاشمر نامزد شدند که ۷۷ درصد رشد نسبت به دوره چهارم داشته است.

فرهادی با بیان اینکه جوانگرایی مناسبی در شورای شهر کاشمر اتفاق افتاده است اظهار داشت: کاشمر افتخار برگزاری الکترونیک انتخابات شورای شهر را هم داشت ضمن اینکه مردم در یک فضای توأم با همدلی و وحدت رویه به پای صندوق‌های رأی آمدند و به ندای مقام معظم رهبری لبیک گفتند.

وی افزود: تضارب آراء، شرایط طبیعی کار شورای شهر است و لذا همه باید از صمیم قلب و بر وفق مقررات قانونی در جهت عمران و آبادی شهر تلاش کنیم و خوشحالیم که اعتبارات دولتی نیز به کمک مدیریت شهری می‌آید به عنوان مثال در یکی از زیباترین مسیرها در کل استان یعنی پروژه حرم تا حرم کاشمر که هم مکانی تفریحی و هم محل عبور زوار ماست، بالاترین اعتباری که پرداخت شده است متعلق به اعتبارات دولت است.

در ادامه این مراسم حکم استاندار خراسان رضوی مبنی بر انتصاب جعفر سلیمانی به عنوان شهردار کاشمر و به پیشنهاد شورای اسلامی این شهر قرائت شد.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد