رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر از کسب رتبه اول میزان عضویت مردم در کتابخانه‌های عمومی توسط این شهرستان در استان خبر داد.

به گزارش کاشمربصیر محمدرضا بدیع‌زادگان صبح انروز در مراسم اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) شهر ریوش بخش کوهسرخ کاشمر اظهار داشت: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح کشور دو سال است که بر عهده نهاد کتابخانه‌های عمومی گذاشته شده است.

وی افزود: هم اکنون در کاشمر ۱۴ باب کتابخانه شامل هفت کتابخانه نهادی و هفت کتابخانه مشارکتی زیر مجموعه اداره کتابخانه‌های عمومی هستند که از این تعداد دو باب کتابخانه شامل کتابخانه باقرالعلوم(ع) شهر ریوش و کتابخانه شهید سلیمان‌نژاد روستای اوندر در بخش کوهسرخ قرار دارند.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر ادامه داد: خوشبختانه در چند سال اخیر با کمک خیرین کتابخانه‌ساز توانستیم تعداد کتابخانه‌های شهرستان کاشمر را از هفت باب به ۱۴ باب افزایش دهیم.

وی با اشاره به فعالیت کتابخانه‌های روستایی گفت: ما به طور جدی پیگیر هستیم که بتوانیم در روستاهای بخش کوهسرخ که جمعیت زیادی دارند اقدام به راه‌اندازی کتابخانه کنیم به ویژه آن‌که تجربه ما در روستاهایی که دارای کتابخانه هستند نشان می‌دهد با آگاهی‌سازی‌هایی که انجام شده است شاهد استقبال گسترده از کتابخانه‌ها در روستاها و مناطق محروم هستیم.

بدیع‌زادگان با بیان اینکه وجود یک کتابخانه در آینده یک روستا نقش مهمی خواهد داشت تأکید کرد: بهترین زمان برای کتابخوان کردن فرزندان یک جامعه، دوره ابتدایی است چرا که وقتی به سنین بالاتر می‌رسند عادت دادن آن‌ها به مطالعه با سختی زیادی همراه خواهد بود.

وی افزود: درسخوان شدن فرزندان در یک دوره‌ای به پایان می‌رسد ولی اگر آن‌ها کتابخوان شوند تا آخر عمر اهل مطالعه خواهند بود و این امر مهم را می‌توان به کمک کتابخانه‌های عمومی انجام داد و با هزینه‌ای بسیار اندک و در بسیاری مواقع به صورت رایگان می‌توان کودکان و نوجوانان را به عضویت کتابخانه درآورد تا به مطالعه علاقمند شوند.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر تصریح کرد: متأسفانه امروزه شاهد هستیم که پدر و مادرهایی که نگران آینده فرزندان خود هستند تلاش می‌کنند همه امکانات را برای آن‌ها مهیا کنند ولی از کتابخوان کردن فرزندان خود فراموش می‌کنند و این در حالی است که پژوهش‌ها نشان می‌دهد بین کودکانی که اهل مطالعه و کتاب هستند با سایر کودکان تفاوت‌های مهمی وجود دارد.

وی گفت: یکی از مهترین راهکارها برای علاقمند کردن کودکان به مطالعه کتاب این است که خود پدر و مادر اهل مطالعه باشند و کودک، کتاب را در دست والدین خود ببیند.

بدیع‌زادگان از اقبال مناسب مردم کاشمر به مقوله کتاب و مطالعه خبر داد و اظهار داشت: در جشنواره کتابخوانی رضوی در سال جاری در کل استان خراسان رضوی حدود ۶۵ هزار نفر شرکت کردند که ۱۳ هزار نفر از این تعداد یعنی یک پنجم کل شرکت‌کنندگان استان را کاشمری‌ها تشکیل داده‌اند و این در حالی است که کاشمر رتبه اول شرکت‌کنندگان را به دست آورده و با شهرستانی که رتبه دوم را کسب کرده است اختلاف زیادی دارد.

رییس اداره کتابخانه‌های عمومی کاشمر ادامه داد: همچنین شهرستان کاشمر در میزان عضویت در کتابخانه‌های عمومی نیز با اختلاف زیادی نسبت به سایر شهرستان‌ها، رتبه اول استان را به خود اختصاص داده است به گونه‌ای که ۲۷ هزار کاشمری عضو کتابخانه‌های عمومی هستند و در حالی که میانگین عضویت در استان دو درصد جمعیت است اما این میزان در کاشمر بالغ بر ۱۷ درصد می‌باشد.

بدیع‌زادگان تصریح کرد: یکی از مناطقی که در کاشمر از موضوع کتاب و از جمله برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی به خوبی استقبال می‌کنند بخش کوهسرخ می‌باشد و لذا امیدواریم بتوانیم در روستاهای پرجمعیت این بخش با همکاری مردم و خیرین شاهد راه‌اندازی کتابخانه باشیم.

در ادامه این مراسم بخشدار کوهسرخ نیز در سخنانی گفت: بزرگترین هدیه دین اسلام به ما، کتاب است و از همین معجزه پیامبر اکرم(ص) باید متوجه شویم که موضوع کتاب و کتابخوانی در دین ما تا چه اندازه اهمیت دارد.

رضا رمضانی طرقی ادامه داد: امروزه میزان توسعه یک کشور را بر اساس میزان مطالعه در آن کشور می‌دانند و کشورهایی که در سبد خانوار آن‌ها کتاب هم وجود دارد، توسعه یافته محسوب می‌شوند.

وی افزود: جامعه‌ای می‌تواند به فرزانگی و سعادت برسد که مطالعه کار روزانه‌اش باشد و این کتاب است که آینده فرزندان ما را تغییر خواهد داد.

بخشدار کوهسرخ خاطرنشان کرد:‌ کسی که با کتاب انس دارد فکر و ذهن او بسیار متفاوت خواهد بود با کسی که اهل کتاب نیست و لذا قرآن کریم هم می‌فرماید که آیا آن‌ها که می‌دانند با آن‌هایی که نمی‌دانند یکسان هستند؟

شایان ذکر است در این مراسم به برگزیدگان هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از بخش کوهسرخ کاشمر هدایایی تقدیم و با به اهداء لوح تقدیر از آنان تجلیل شد.

انتهای پیام/

 

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد