وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کشاورزی و گردشگری را ظرفیت‌های مهم کاشمر برای ایجاد اشتغال عنوان کرد و از برنامه‌های حمایتی برای دو محصول عمده کشمش و زعفران خبر داد.

علی ربیعی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: در بازدیدی که از منطقه ترشیز شامل شهرستان‌های کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد داشتیم در سه حوزه بررسی‌های لازم را انجام داده و تصمیم‌های خیلی خوبی گرفتیم.

وی ادامه داد: یکی از حوزه‌های مورد توجه ما حوزه اشتغال بود که در این منطقه در بحث کشمش و انگور صادرات خیلی خوبی داشته‌ایم اما به مشکل کمبود آب خوردیم و دچار مسأله شدیم و لذا مسائل پیرامون کشمش و انگور از قبیل بسته‌بندی و کمک به نهادهایی که بتوانند بدون واسطه به صادرات بپردازند را مد نظر قرار داده‌ایم ضمن اینکه کمک به سرمایه‌گذاری‌هایی که برای کشت این محصولات انجام می‌شود نیز در دستور کار است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: محصول دیگری که در این منطقه به خوبی رشد کرده است زعفران است که خوشبختانه با مسأله آب در منطقه ترشیز هم سازگاری دارد و لذا در مورد این محصول بر روی صنایع جانبی و تکمیلی تصمیم گرفتیم که بتوانیم از محل منابع وام صندوق توسعه ملی برای روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر و از محل تسهیلاتی که به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال در نظر گرفته شده است برای این کار در نظر بگیریم.

وی افزود: یکی دیگر از ظرفیت‌ها برای ایجاد اشتغال در شهرستان‌های کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد، ظرفیت‌های گردشگری این منطقه است که در این راستا می‌توان موضوع کاشانه مسافر را هم مد نظر داشت چرا که این منطقه تقاطع عبور زائران و مسافران است و می‌توان گفت بیش از ۷ تا ۸ میلیون عبور از این منطقه اتفاق می‌افتد.

ربیعی خاطرنشان کرد: این ظرفیت می‌تواند به اشتغال‌زایی کمک کند چرا که اگر مسافران حتی یک شب در این منطقه استقرار داشته باشند خواهند توانست در بحث مشاغل خدماتی چهره شهر را دگرگون کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: همچنین در حوزه آی سی تی ظرفیت‌های خوبی در این شهرستان‌ها وجود دارد که مطالعات اولیه صورت گرفته و کارشناسان مربوطه به منطقه خواهند آمد تا نیروهایی که در این شهرستان قابلیت کار در این حوزه را دارند شناسایی کنند.

وی با اشاره به اهمیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای گفت: همچنین برنامه‌های آموزش فنی حرفه‌ای با ظرفیت‌های توسعه رسته‌های شغلی که در اینجا وجود دارد متناسب خواهد شد و قرار بر این شد که این موضوع در این شهرستان‌ها تقویت شود تا نیروهای کار با مهارت‌های لازم وارد بازار شوند و ما حتی آموزش مهارت‌های روستایی را نیز دنبال خواهیم کرد.

ربیعی اظهار داشت: همچنین در این منطقه در حوزه سنگ و صنایع نساجی نیز سرمایه‌گذاری‌های خوبی انجام شده است و قرار شد این موارد را به عنوان بسته‌های حمایتی مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم و خود بنده شخصاً مشکلات و مسائل مربوط به این حوزه‌ها را دنبال خواهم کرد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال با توجه به سرمایه‌گذاری مناسبی که در صنعت نساجی در این منطقه صورت گرفته است اگر این سرمایه‌گذاری تکمیل شود خواهد توانست برای ۲۰۰ نیروی جویای کار ایجاد اشتغال کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حوزه درمانی را دومین حوزه مورد بررسی در کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد عنوان کرد و اظهار داشت: قرار شد درمانگاه تأمین اجتماعی که در کاشمر وجود دارد ارتقاء پیدا کند و همچنین در یکی از شهرستان‌ها نیز درمانگاه جدید احداث شود و پیش‌بینی اعتبار این درمانگاه را در بودجه سال ۹۷ انجام داده و مسائل مربوط به نقشه‌های ساختمان را در سال ۹۶ به انجام برسانیم.

ربیعی افزود: سومین حوزه مورد بررسی ما حوزه مسائل اجتماعی بود که در همین راستا یک مرکز خدمات اجتماعی و حمایتی و صیانت اجتماعی را با هشت کارشناسی که به خدمات اجتماعی اهتمام می‌ورزند افتتاح کردیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در مورد سایر مراکزی که در این منطقه در حوزه خیر جمعی مربوط به کودکان و سالمندان وجود دارد قرار شد سازمان بهزیستی حمایت‌های لازم را به عمل آورد که هم در بحث گسترش فضاها و هم در کیفیت خدمات فعالیت‌ها را افزایش دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشکر از نماینده مردم کاشمر در مجلس و فرمانداران شهرستان‌های کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد گفت: مهمترین مسأله‌ای که باید مد نظر باشد مسأله کانون‌های تغییر و کارآفرینی و کانون‌های توسعه استان است که باید تشکیل شود و باید بدانیم که فقط بحث پول نیست بلکه با فکر و اندیشه و با ترکیب خوبی که در مدیریت منطقه است می‌توانیم کانون‌های توسعه ترشیز را دنبال کرده و سامان بدهیم.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد