رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر از برگزاری آیین سنتی «نخل گردانی» و «دسته بنی اسد» در بعد از ظهر دوازدهم محرم در کاشمر خبر داد.

رضا یوسفی در گفتگو با کاشمربصیر با بیان اینکه نخل گردانی آیینی عاشورایی در روستای فدافن کاشمر است اظهار داشت: نخل گردانی از آئین‎ها‎‎ی سنتی خاص منطقه خراسان به خصوص روستای فدافن در شهرستان کاشمر است که به شکل مخصوصی اجرا می‎شود.

وی افزود: «نخل» در اصطلاح حجله مانندی است که از چوب ساخته می‎شود و با انواع پارچه‌های قیمتی، آینه و چراغ و گل و سبزه آراسته می‌شود و برابر اسناد باقی مانده نخل‌گردانی در کاشمر حداقل سابقه ای ۲۰۰  ساله دارد و در حال حاضر فقط در روستای فدافن از توابع بخش مرکزی کاشمر شاهد برگزاری این آئین هستیم.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر در مورد دسته بنی اسد هم گفت: پس از شهادت سیدالشهداء(ع) و یاران گرانقدرش، زنان بنی اسد گذرشان به میدان جنگ افتاد و اجساد امام و یارانش را در زیر آفتاب تابان مشاهده نمودند و سخت تحت تأثیر قرار گرفتند و به سرزمین غاضریه شتافتند و مردان خود را جهت دفن اجساد شهدا خبر کردند اما مردان قبیله از ترس ابن زیاد حاضر نشدند در به خاک سپاری اجساد شرکت کنند؛ لذا زنان بنی اسد خود بیل و کلنگ برداشتند و به سمت کربلا حرکت نمودند و پس از مدت کوتاهی، وجدان مردان قبیله بیدار گشت، به خود آمده دنبال زنان حرکت نمودند و به دفن پیکر مطهر شهدا پرداختند.

یوسفی ادامه داد: این نخستین جنبش مخالف علیه ابن زیاد و بنی‎امیه پس از واقعه طف به حساب می‎آید و این فداکاری بنی‎اسد سبب شهرت آنان در میان شیعیان جهان گشت.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر خاطرنشان کرد: آیین سنتی دسته بنی اسد که توسط هیأت‌های عزاداری روستای فدافن کاشمر هر ساله در بعد از ظهر دوازدهم محرم برگزار می‌شود در واقع بازسازی برخی وقایع بعد از شهادت امام حسین(ع) از جمله همین آیین به خاک سپاری شهدای کربلا توسط قبیله بنی اسد و نیز شامل وقایع دیگری از جمله خطبه خوانی امام سجاد(ع) در دربار یزید است.

وی با بیان اینکه آیین «نخل گردانی» و «دسته بنی اسد» روستای فدافن کاشمر در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت ملی رسیده است اظهار داشت: ثبت یک مراسم و آیین سنتی در فهرست آثار ملی کشور باعث ماندگاری آن مراسم می‌شود و لذا ما در تلاش هستیم برخی از دیگر آیین‌های منطقه از جمله آیین «حیدرعلی» روستای ایور و یا مراسم «امین‌التجار» مربوط به ایام فاطمیه را نیز به ثبت آثار ملی کشور برسانیم و برای این کار در حال تکمیل پرونده‌های مربوط به این آیین‌ها هستیم.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر با اشاره به اهمیت میراث ناملموس تأکید کرد: آداب و آیین عزاداری در کاشمر بخشی از فرهنگ این منطقه است که ریشه در تاریخ دارد و لازم است با انجام کارهای پژوهشی و مستندسازی نسبت به حفظ این میراث معنوی تلاش کنیم.

یوسفی با دعوت از مردم کاشمر برای شرکت در آیین سنتی نخل گردانی و دسته بنی اسد گفت: برای برگزاری این مراسم، هیأت‌های عزاداری روستای فدافن امروز بعد از ظهر به شهر کاشمر آمده و مراسم را از پارک ابتدای شهر آغاز و به سمت زیارتگاه امامزاده سیدحمزه(ع) حرکت می‌کنند و مراسم انتهایی در این زیارتگاه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد