محمد فیض عارفی/

با افزایش وسایل نقلیه شخصی شاهد پدید آمدن معضلی به نام گره‌های ترافیکی در شهرها هستیم.

معضلی که هم وقت زیادی از مردم را به هدر می‌دهد و هم سرمایه‌های مادی فراوانی را از بین می‌برد؛ ضمن اینکه تبعات دیگری همچون افرایش آلودگی هوا و… را هم در پی دارد.

شهرستان کاشمر نیز از این پدیده ناخوشایند مستثنی نیست و چندین سال است که طعم تلخ ترافیک به ویژه در مرکز شهر کاشمر کام اهالی این شهر را تلخ کرده و بارها و بارها این موضوع در جلسات و نشست‌های مختلف مسئولان مطرح شده است اما هنوز راه چاره‌ای اساسی برای آن یا اندیشیده نشده و یا اجرایی نشده است.

تا کنون طرح‌هایی مانند یک طرفه کردن خیابان امام خمینی(ره)، اجرای آیلند در وسط این خیابان، نرده‌کشی پیاده‌روها در حاشیه میدان مرکزی و ابتدای خیابان‌های اصلی، اجرای طرح تعریض خیابان‌های اصلی و… انجام شده است اما هیچ کدام نتوانسته است آن طور که باید و شاید گرهی از گره کور ترافیک سنگین مرکز شهر کاشمر باز کند.

شاید به جرأت بتوان گفت یکی از دلایل بروز این معضل، تمرکز بیش از حد بسیاری از مشاغل و مراکز خدماتی مورد نیاز مردم در مرکز شهر کاشمر و به ویژه خیابان امام خمینی(ره) به عنوان یکی از خیابان‌های اصلی‌ شهر کاشمر است.

به عنوان مثال هم اکنون اکثر قریب به اتفاق خدمات بهداشتی و درمانی اعم از مطب پزشکان، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها و… در خیابان امام خمینی(ره) کاشمر متمرکز شده‌اند و هر روزه حجم زیادی از مراجعه‌ها به مرکز شهر کاشمر که منجر به ترافیک سنگین این نقطه می‌شود مربوط به کسانی است که برای استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی ناچار هستند به مرکز شهر کاشمر بیایند.

این در حالی است که دو بیمارستان کاشمر یعنی بیمارستان‌های حضرت ابوالفضل(ع) و شهید مدرس(ره) در فاصله‌های قابل قبولی از مرکز شهر مستقر شده‌اند و در حالی که در بسیاری از شهرستان‌ها شاهد تمرکز مراکز درمانی و بهداشتی همچون درمانگاه‌هاٰ، مطب پزشکان و داروخانه‌ها در اطراف بیمارستان‌ها هستیم با کمال تعجب مشاهده می‌شود که در اطراف دو بیمارستان کاشمر تقریباً هیچ مرکز درمانی و بهداشتی و داروخانه و… وجود ندارد و همه در مرکز شهر جمع شده‌اند.

موضوع لزوم انتقال مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی و بهداشتی از مرکز شهر کاشمر بارها مطرح شده است اما در این مدت نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه حتی در همین چند سالی که این مباحث مطرح بوده است شاهد افزایش تعداد ساختمان‌های نوساز پزشکان در مرکز شهر کاشمر بوده‌ایم! و این یعنی عزم و اراده‌ای جدی برای تمرکز زدایی از مرکز شهر کاشمر وجود نداشته است چرا که اگر انتقال مراکز موجود امری بسیار سخت و حتی غیرممکن تلقی می‌شود اما جلوگیری از گسترش آن و ممانعت از ایجاد مراکز جدید مورد انتظار است.

در همین راستا یکی از اقداماتی که شایسته است در دستور کار مدیریت شهری کاشمر قرار گیرد موضوع انتقال مشاغل آلاینده از بلوار جمهوری اسلامی به بیرون از شهر و شهرک نیمه‌صنعتی است چرا که در این صورت امکان استفاده بهتر و بهینه از بلوار جمهوری اسلامی فراهم می‌شود.

این بلوار با توجه به ویژگی‌هایی که دارد از این ظرفیت برخوردار است که بخش زیادی از خدماتی که هم اکنون در مرکز شهر کاشمر متمرکز شده‌اند به این بلوار منتقل شود و به این طریق بتوان کاری اساسی برای رفع معضل ترافیک مرکز شهر کاشمر انجام داد.

باید باور کرد که تا نگاهی اساسی، عزمی جدی و برنامه‌ریزی دقیق وجود نداشته باشد، اجرای سایر طرح‌ها برای رفع معضل ترافیک مرکز شهر کاشمر یک کار اساسی نخواهد بود بلکه اقدامی موقت و در واقع یک مسکن بیش نیست.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد