امام جمعه کاشمر با بیان اینکه برپایی مجالس عزاداری برای امام حسین(ع) باعث می‌شود ظلم ظالمان تاریخ فراموش نشود به تبیین چرایی اهمیت محافل عزاداری و زنده نگه داشتن حماسه عاشورا پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدکاظم طباطبایی در گفتگو با کاشمربصیر در رابطه با فلسفه عزاداری و چرایی زنده نگه داشتن حماسه کربلا اظهار داشت: دو موضوه در محافل دینی و علمی در رابطه با نهضت خونین امام حسین علیه السلام از قدیم مطرح بوده و هنوز هم هست گه یکی از آن‌ها موضوع فلسفه قیام امام حسین علیه السلام است که چرا امام حسین(ع) دست به این نهضت و قیام خونین زد؟ و دیگری در رابطه با فلسفه عزاداری و زنده نگهداشتن حماسه حسینی است.

وی ادامه داد: در رابطه با حماسه کربلا و اینکه چرا ما باید این خاطره را زنده نگه داریم باید گفت چون زنده نگه داشتن حماسه کربلا با همین عزاداری‌ها، مراسمات، برنامه‌ها و سینه‌زنی‌ها امکان پذیر است باید به این مجالس اهمیت بدهیم.

امام جمعه کاشمر افزود: اما یک آسیب‌هایی بر این روش عزاداری ما متأسفانه وارد شده؛ هم از سوی افرادی که نتوانستند خوب از این فرصت استفاده کنند و شأن و شئونات امام حسین علیه السلام را در عزاداری‌ها حفظ کنند و حرف‌هایی زده و کارهایی کرده‌اند که باعث وهن مذهب شده و از طرفی هم به دلیل حملات دشمنان چرا که دشمنان دنبال بهانه‌اند که دین را تضعیف کنند و لذا به جریان عزاداری ها و مراسمات سیدالشهداء حملات زیادی در ماهواره‌ها، شبکه‌های اجتماعی شده و دوستان نادان و دشمنان زرنگ سم‌پاشی زیادی می‌کنند و متأسفانه نسل بی اطلاع ما هم به ویژه نسل جوان تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: حالا هر چند ما نتوانسیتم این وظیفه را به خوبی انجام دهیم اما چون اصل مطلب درست است باید ببینیم چرا لازم است این حماسه بزرگ زنده نگه‌داشته شود که باید گفت دلیل اول به خاطر این است که نباید جبهه حق جنایات ستمگران را فراموش کند چرا که ظالمان انتظار دارند جنایت آن‌ها مشمول مرور زمان شده و فراموش شود و بعد مورد تبرئه تاریخ و نا آگاهی نسل‌های آینده قرار گیرند و لذا برای اینکه این اتفاق نیفتد زمانی که حماسه و نهضت خونین و بزرگ و بی‌نظیری در تاریخ بشریت آن هم با رهبری امام معصوم و فرزند پیغمبر رخ می‌دهد قطعاً  نباید اجازه داد این حماسه فراموش شود چون اگر این حماسه فراموش شود، مردم دشمن را فراموش می‌کنند، مقاومت و مبارزه را فراموش می کنند و در نتیجه روحیه شهادت طلبی و مجاهدت در آن‌ها نیز فراموش می‌شود و تبدیل به ملتی مرده و ذلیل می‌شوند که نمونه و سابقه‌اش در تاریخ مشاهده شده است.

طباطبایی گفت: دلیل دوم برپایی محافل عزاداری این است که حماسه کربلا حماسه فداکاری و مقاومت در برابر ظلم است و چون جنگ حق و باطل تا دامنه قیامت ادامه دارد ما نیاز به الگو داریم و باید نمونه داشته باشیم تا نسل آینده و جوانان را به مقاومت و صبر و مبارزه دعوت کنیم تا روی دشمن را کم کنند.

وی افزود: از درس‌های عاشورا به خوبی می‌شود استفاده کرد و لذا این حماسه باید زنده بماند و به نسل‌های آینده ابلاغ شود و اگر این عزاداری‌ها و مراسمات نبود الآن دیگری نامی از امام حسین علیه السلام نخواهد بود و مردم از ظلم ظالم فراموش می‌کردند.

امام جمعه کاشمر تصریح کرد: دلیل سوم لزوم عزاداری برای امام حسین(ع) این است که مراسم محرم و برنامه‌های عاشورا بهانه و وسیله‌ای است تا مردم و مخصوصاً نسل جوان که مشتاق امام حسین علیه السلام هستند پای منبر و سخنان علما بنشینند و بنابراین فرصت خوبی است که از این جاذبه امام حسین علیه السلام استفاده شود و تحلیل‌گران و عالمان مردم را با مسائل دینی و اهداف امام حسین علیه السلام آگاه کنند و در این جهت بر بصیرت مردم بیفزایند.

وی ادامه داد: چهارمین دلیل برای برپایی عزاداری امام حسین علیه السلام آن  است که ایشان الگوی آزادگی و عزت و سرافرازی است و ما نیاز داریم به این الگو چرا که وقتی بیگانگانی مانند گاندی به الگویی مثل امام حسین علیه السلام نیاز دارند آن وقت تکلیف ما مشخص است.

طباطبایی افزود: گاندی یک فرد ضعیف، نحیف و پوست به استخوان چسبیده، یک شبه قاره هند را از زیر یوق  انگلیسی‌ها که  ۲۵۰ سال با هندی‌ها مثل حیوان رفتار می‌کردند و بر دوش آنها سوار می‌شدند از هند بیرون می‌کند و مردم هند را نجات می‌دهد و بعد از او سوال می‌کنند و می‌گویند یک کسی که کاری به این عظمت انجام داده نمی‌تواند بدون الگو و الهام گرفتن باشد تو از چه کسی الهام و درس گرفتی و چه کسی به تو گفت این کار را انجام بده؟ می‌گوید من از حسین بن علی علیه السلام درس گرفتم، حسین علیه السلام به من درس آزادگی داد و به من آموخت اگر می‌خواهید زنده باشید خوب است سربلند و سرافراز باشید و اگر می‌خواهید با نکبت زندگی کنید بمیرید بهتر است و لذا ما که می‌خواهیم بمیریم بهتر است مرگ خوب و شهادت را انتخاب کنیم.

امام جمعه کاشمر اظهار داشت: وقتی که یک نفر مثل گاندی به الگویی مثل امام حسین علیه السلام نیاز دارد آیا ما که شیعه و مسلمان هستیم نیاز نداریم؟ و حالا ما این الگو را کجا و چگونه معرفی کنیم؟ باید در همین عزاداری‌ها و نشست‌ها و سخنرانی‌ها و تحلیل‌ها معرفی کنیم.

وی ادامه داد: اگر دستگاه امام حسین علیه السلام تعطیل شود و عزاداری جمع شود و این حماسه فراموش شود، تکلیف چه می شود؟ اگر یک ملت خواسته باشد از یک قدرت معنوی الهام بگیرد چه می‌خواهد بکند؟ لذا ما باید حماسه کربلا را زنده نگه داریم.

طباطبایی تصریح کرد: به خصوص در این زمان که ما دشمنانی مثل آمریکا داریم بیش از هر زمان دیگر به امام حسین علیه السلام نیاز داریم چون منطق امام حسین(ع)، منطق آزادگی است.

انتهای پیام/

 

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد