رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر با بیان اینکه «انجمن یاوران وقف علم و فناوری» در کاشمر تشکیل خواهد شد گفت موقوفات مربوط به امام حسین(ع) را باید به سمت نیازهای روز سوق دهیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین صادق خلیلی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: بالغ بر ۷۰ تا ۸۰ درصد موقوفاتی که در کاشمر وجود دارد مربوط به عزاداری سید و سالار شهیدان است و قدیمی‌ترین وقفنامه‌ای که در این زمینه وجود دارد مربوط به ۵۰۰ سال پیش است.

وی ادامه داد: متأسفانه در طول تاریخ یک بار بسیاری از موقوفات منطقه توسط خوانین و پادشاهان از بین رفته است و لذا هم اکنون قدیمی‌ترین وقف‌هایی که در کاشمر وجود دارد مربوط به دوره قاجاریه است و به ندرت وقف‌نامه‌ای از دوره صفویه باقی مانده در صورتی که اوج رواج تشیع در دوره صفوی بوده و بیشتر وقف‌ها در آن زمان انجام شده است.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر تصریح کرد: در وقف‌نامه‌هایی که در کاشمر برای سیدالشهداء سلام الله علیه انجام شده است شور و شعور حسینی مد نظر واقفان بوده به گونه‌ای که از همان دوران گذشته در نیت واقفان علاوه بر مداحی و عزاداری، لزوم سخنرانی و تبیین معارف حسینی نیز قید شده و مد نظر واقفان بوده است.

وی با تأکید بر لزوم انجام وقف‌هایی متناسب با نیاز روز اظهار داشت: جامعه به برپایی مجالس عزاداری ائمه اطهار(ع) نیاز دارد و خوشبختانه مردم هم هزینه‌های برپایی محافل عزاداری برای امام حسین(ع) را به خوبی تأمین می‌کنند و لذا با توجه به نیازهای امروز جامعه باید گفت راه‌های دیگری هم برای قرب و نزدیکی به سید و سالار شهیدان وجود دارد.

خلیلی تأکید کرد: ما هم این را قبول داریم که برپایی مجلس عزای سیدالشهداء(ع) با کار دیگری قابل قیاس نیست اما باید گفت که انس پیدا کردن با سیدالشهداء(ع) فقط از طریق برپایی مجالس عزاداری نیست بلکه به عنوان مثال از طریق مجلس جشن برای امام حسین(ع) هم می‌توان به فرهنگ حسینی خدمت کرد در صورتی که ما برای مجالس جشن و شادی میلاد امام حسین(ع) موقوفه‌ای نداریم.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر با اشاره به ارزش خدمت به مردم گفت: راه‌های دیگری نیز برای اینکه موقوفات مربوط به امام حسین(ع) را در راستای برطرف کردن نیازهای روز جامعه سوق بدهیم وجود دارد به عنوان مثال واقفی در یکی از شهرستان‌های اطراف، مدرسه‌ای را وقف کرده و اعلام کرده که ثواب آن‌ را به حضرت ابوالفضل‌العباس سلام الله علیه اهدا کرده است و یا قید شده که سالی یک بار روضه‌خوانی و عزاداری برای سیدالشهدا(ع) نیز برگزار شود که باید گفت پاداش این گونه وقف‌ها اگر از مجلس عزاداری بیشتر نباشد کمتر نیست چرا که خدمت به علم و برآورده کردن نیاز جامعه است.

وی ادامه داد: ضرورتی ندارد که وقف‌های مربوط به سیدالشهدا(ع) فقط صرف روضه‌خوانی شود بلکه باید بدانیم مردم مجالس عزاداری امام حسین(ع) را معطل نمی‌گذارند و لذا تنها راه انس پیدا کردن با امام حسین(ع) برپایی مجلس عزاداری نیست بلکه راه‌های دیگری هم وجود دارد.

خلیلی افزود: به عنوان مثال یکی از راه‌های تقرب به اهل بیت(ع) وقف برای علم و فناوری و سپس هدیه کردن پاداش آن به ائمه اطهار(ع) است که در همین راستا در تلاش هستیم «انجمن یاوران وقف علم و فناوری» را در کاشمر راه‌اندازی کنیم تا موقوفاتی برای حمایت از نخبگان علمی و فعالیت‌های علمی و پژوهشی ایجاد شود.

وی با  اشاره به حدیثی از نبی مکرم اسلام که فرمودند بهترین مردم کسانی هستند که نفع بیشتری به مردم برسانند اظهار داشت: وقتی یک فعالیت علمی و فناوری در حوزه‌های مختلف بهداشتی، اجتماعی و حتی شهرداری و… باعث آسایش و رفاه مردم شود و ما ثواب آن را به اهل بیت(ع) هدیه کنیم در واقع با یک تیر دو نشان زده‌ایم یعنی هم به مردم خدمت کرده‌ایم و هم باعث شادی اهل بیت(ع) شده‌ایم.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه کاشمر خاطرنشان کرد: اگر نتیجه موقوفات ما تعالی و بالندگی جامعه را در پی داشته باشد باعث می‌شود که اسلام و جامعه اسلامی در دنیا بدرخشد و تلألو داشته باشد و در نتیجه اقبال جهانی به اسلام افزوده خواهد شد اما اگر ما جامعه‌ای محروم و عقب مانده باشیم، مردم دنیا هم توجهی به اسلام نخواهند داشت لذا یکی از راه‌های حمایت از اهل بیت(ع) در گروی این گونه فعالیت‌هاست.

وی گفت: تا کنون جلساتی برای تشکیل «انجمن یاوران وقف علم و فناوری» در کاشمر برگزار شده است که جزییات آن در آینده اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد