کاشمر- یک پژوهشگر و تحلیل‌گر سیاسی گفت: عمده نیروهایی که در افغانستان از آنها با عنوان داعش یاد می‌کنیم در گذشته عضوی از نیروهای طالبان بودند و غربی‌ها تلاش می‌کنند با گسترش فعالیتهای این گروه همان اتفاقی که در سوریه و عراق شکل گرفت در افغانستان هم ساماندهی دهند و خطر این جریان برای امنیت ایران بسیار بسیار جدی است.

رضا عابدی گناباد در گفت‌و‌گو با خبرنگار کاشمربصیر اظهار کرد: حدود دو سالی است که فعالیتهای داعش به صورت جدی در افغانستان مطرح شده است و عمده نیروهایی که در این کشور از آنها با عنوان داعش یاد می‌کنیم در گذشته عضوی از نیروهای طالبان بودند.

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی در مورد نحوه شکل‌ گیری داعش در افغانستان گفت: بعد از اینکه داعش در عراق و سوریه شکل گرفت اینها از طالبان جدا شدند و به هسته‌های داعش پیوستند و داعش را در افغانستان بویژه در مناطق شرقی و مناطق جنوبی و مناطقی که عمدتا از حیطه قدرت دولت مرکزی دور هستند شکل دادند.

 

وی تصریح کرد: یکی از طراحی‌های بلند مدت داعش در چهارچوب رسیدن به خلافت اسلامی، ولایت خراسان است و به این کشوربه عنوان یکی از ولایت‌های خلافت اسلامی که مد نظرشان است توجه دارند؛ به عبارتی داعش را در افغانستان شکل دادند برای اینکه ولایت خراسان را در محدوده‌ی خراسان تاریخی تشکیل دهند.

 

عابدی گناباد ادامه داد: غربی‌ها تلاش می‌کنند که فعالیتهای داعش را در افغانستان گسترش دهند و به نوعی همان اتفاقی که در سوریه و عراق شکل گرفت در افغانستان هم ساماندهی بدهند و خطر این جریان برای امنیت ایران بسیار بسیار جدی است چرا که می‌خواهند افغانستان را به عنوان مرکزی برای خلافت اسلامی و تهدیدی برای ایران مطرح کنند و در طراحی‌ داعش، حتی ایران هم بخشی از خلافت اسلامی است.

 

کارشناس مسائل افغانستان گفت: داعش به دنبال این است از فضایی که در افغانستان شکل گرفته و از فقری که به لحاظ اقتصادی بر این کشور حاکم است و بخاطر ضعف دولت مرکزی گریبانگیر مردم شده به نفع خود استفاده و نیرو جذب کنند.

 

وی ابراز داشت: در واقع افغانستان به عنوان بخشی از این خلافت اسلامی مد نظر داعش در طراحی‌های داعش بسیار مهم و برای همین است که از ظرفیت بسیاری از نیروهای جهادی عضو داعش که در گذشته هم در افغانستان علیه روسها می‌جنگیدند و از وضعیت موجود افغانستان که بخشی فقر است و بخشی هم ضعف دولت مرکزی، استفاده می‌کنند.

 

پژوهشگر و تحلیلگر سیاسی که افغانستان و ترکیه حوزه مطالعاتی وی است در ادامه‌ی گفت‌و‌گو به فاجعه میرزا اولنگ اشاره کرد و گفت: در رابطه با این حادثه حرف و حدیث زیاد است و روایت‌ها متفاوت؛ در مورد اینکه این اقدام توسط طالبان صورت گرفته یا توسط داعش یا اینکه مشترکا شکل گرفته و در مورد شدت عمق فاجعه بحث‌ها و نظرات متفاوت است.

 

وی بیان داشت: برخی حتی فضا را فاجعه‌آمیز ترسیم نمی‌کنند و می‌گویند طالبان به این شکل جنایتی را در آن منطقه انجام نداده است و برخی هم این را مطرح می‌کنند که کشتار وسیعی توسط طالبان یا داعش یا گروهی که این اتفاق را سامان دادند در میرزا اولنگ شکل گرفته است.

 

عابدی گناباد تأکید کرد: نکته ای که باید به آن توجه کنیم، ورای حادثه میرزا اولنگ است که با نگاه کلی به حوادث افغانستان، حدود یک سالی است که جریاناتی در این کشور با برنامه ریزی قبلی به دنبال این هستند که وقایع در افغانستان به سمت جنگ فرقه‎ای پیش برود.

 

وی افزود: هدف جریانان ذکر شده این است  که شیعیان را علیه اهل سنت تحریک کنند و برادران سنی‌ ما را علیه شیعه و از طرفی با توجه به ساختار پیچیده‌ی قومیت‌ها علاوه بر ساختارهای مذهبی در این کشور به دنبال این هستند که قومیت‌ها را هم علیه یکدیگر تحریک کنند.

 

پژوهشگر مسائل افغانستان گفت: یک دغدغه و دل نگرانی و دل مشغولی دیگر این است که هدف پنهانی و اصلی این عملیات‌ها از جمله آن چه که در میرزا اولنگ و چند هفته قبل در هرات دیدیم که به مسجد شیعیان حمله شد یا حمله‌ای که به جنبش نور شد، نشان دهنده‌ی این است که جریانانی در کشور افغانستان که بخشی از آنها در دولت افغانستان هم حضور دارند و مورد حمایت غربی‌ها هم می‌باشند قصد دارند از فضای حاکم بر این کشور از بحث طالبان و القاعده، داعش و سایر استفاده کنند برای اینکه بحث اختلافات فرقه‌ای و مذهبی را در افغانستان تشدید کنند و متأسفانه همان بلایی که سر سوریه و عراق آوردند سر افغانستان هم بیاورند.

 

وی بیان داشت: با توجه به اینکه افغانستان موقعیت راهبردی دارد و کنار مرزهای ایران است و با چین هم  مرز مشترک دارد از جایگاه ویژه‌ایی برخوردار است و از طرفی واقع شدن این کشوردر منطقه آسیای مرکزی که خود آسیای مرکزی مجاور روسیه است و در طراحی‌ها و استراتژی‌های روسیه جزو منطقه استراتژیک و راهبردی این کشور است سعی می‌کنند برای روسها هم مشکل ایجاد کنند.

 

عابدی گناباد یادآور شد: به نظر می‌رسد آنچه که دارد در افغانستان شکل می‌گیرد طراحی غربی‌ها برای نفوذ در ساختارهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشور و از طرف دیگر استفاده از جریاناتی مثل طالبان، داعش و القاعده برای پیش بردن این اهداف و تهدید جایگاه رقبایشان من جمله ایران و روسیه و چین است.

 

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد