محمد فیض عارفی/

کمبود نقدینگی، گرانی مواد اولیه و بدهی‌های بانکی؛ این‌ها مهمترین مشکلات بخش تولید و واحدهای صنعتی کاشمر شمرده شده است.

اینکه امروزه یکی از مهمترین معضلات مردم کاشمر، بیکاری جوانان است، ریشه در همین مسائل دارد. ریشه بیکاری، در واقع همان مشکلات بخش تولید است. اگر تولید رونق داشته باشد، اگر مشکلات آن مرتفع شود، اگر سرمایه در گردش و نقدینگی کافی در اختیار واحدهای صنعتی باشد، اگر بازار مناسب برای محصولات تولیدی وجود داشته باشد و… آن وقت است که شاهد رفع معضل بیکاری خواهیم بود.

هم اکنون چندین واحد صنعتی در کاشمر خوابیده است و فعالیتی ندارد، تعداد زیادی از واحدهای صنعتی دیگر هم با تمام ظرفیت کار نمی‌کنند و فقط بخشی از ظرفیت آن‌ها فعال است. امسال هم که سال تولید و اشتغال است و خوشبختانه با تمام شدن فضای سیاسی و انتخاباتی، امید این وجود دارد که تمام توان دستگاه‌های اجرایی کشور و از جمله کاشمر به سمت حل معضلات اقتصادی و معیشتی مردم برود. مردم منتظرند، منتظر اقدام و عمل برای تحقق وعده‌های انتخاباتی.

همان گونه که اشاره شد یکی از مهمترین معضلات کاشمر موضوع بیکاری جوانان این شهرستان است. این معضل باعث شده است که بسیاری از جوانان شهرستان، راهی سایر شهرها و استان‌های کشور شوند تا کاری و شغلی برای خود دست و پا کنند.

موضوع مهاجرت برای پیدا کردن کار در کاشمر، گسترده است و امروزه بسیاری از خانواده‌های کاشمری به دور از فرزندان خود زندگی می‌کنند، فرزندانی که برای اشتغال مجبور به ترک دیار شده‌اند.

یکی از بخش‌هایی که ظرفیت‌های معلق مانده‌ای در زمینه ایجاد اشتغال برای جوانان کاشمری دارد، بخش صنعت و کارخانجات تولیدی است. اما متأسفانه هنوز این بخش آن‌گونه که متناسب با ظرفیت و توانمندی شهرستان کاشمر است نتوانسته در مرتقع ساختن مشکلات اقتصادی این شهرستان و از جمله معضل بیکاری نقش کافی را ایفا کند.

هم اکنون کارخانجاتی در کاشمر وجود دارد که یا چندین سال است تعطیل شده و یا فقط بخشی از ظرفیت آن فعال است.

به عنوان مثال کارخانه روغن نباتی، سال‌های طولانی است که با مشکلات مالی مواجه شده و تعطیل و نیمه تعطیل است و بسیاری از کارگران آن بیکار شده‌اند و یا کارخانه تولید گلوکز کاشمر که در زمان را‌ه‌اندازی تنها کارخانه از این نوع در منطقه و حتی شرق کشور محسوب می‌شد هم چندین سال است تعطیل شده و روز به روز بر بدهی‌های بانکی‌اش افزوده می‌شود!

کارخانه کاشی کاشمر نمونه دیگری است که هر چند فعال است و کارگران زیادی هم در آن فعالیت می‌کنند اما ظرفیت ایجاد اشتغال و افزایش تولید تا دو برابر میزان کنونی را دارد لیکن نیازمند همت و حمایت برای راه‌اندازی سایر فازهای آن می‌باشد. ناگفته نماند که بر اساس اعلام مسئولان صنعت و معدن کاشمر، یکی دیگر از فازهای این کارخانه قرار است تا شهریورماه راه‌اندازی شود و امید آنکه این اتفاق در عمل بیفتد.

وقتی با صاحبان این واحدهای صنعتی و فعالان بخش تولید کاشمر صحبت می‌شود همان دلایل سه‌گانه فوق الذکر به عنوان مثلث مشکلات بخش صنعت کاشمر بیش از سایر عوامل خودنمایی می‌کند.

این علت‌های سه‌گانه عبارتند از کمبود نقدینگی، گرانی مواد اولیه و بدهی‌های بانکی.

امروزه برخی از واحدهای تولیدی کاشمر که برای راه‌اندازی و یا سرمایه در گردش دست به دامان تسهیلات بانکی شده‌اند و متآسفانه به علل مختلف از جمله رکود اقتصادی حاکم بر کشور نتوانسته‌اند درآمد کافی از تولید خود به دست آورده و در نتیجه امکان بازپرداخت بدهی‌های بانکی برایشان فراهم نشده است به علت جریمه‌های دیرکرد و سودهای دریافتی از سوی نظام بانکی، روز به روز مقروض‌تر می‌شوند و کسی که آمده است یک فعالیت تولیدی انجام دهد تا هم برای خودش درآمدزایی داشته باشد و هم زمینه ایجاد اشتغال برای تعدادی جوان را فراهم کند، اکنون به یک بدهکار بانکی تبدیل شده و روز به روز بر میزان بدهی‌های او افزوده می‌شود!

صرف نظر از ایرادات شرعی که توسط مراجع عظام تقلید بر اخذ جریمه دیرکرد توسط بانک‌ها وارد است، اصل این کار به تولید و صنعت ضربه‌های جبران ناپذیری وارد می‌کند و نه تنها از این پس کسی جرأت نمی‌کند در این عرصه سرمایه‌گذاری کند بلکه همین کسانی هم که همت کرده‌اند و وارد کار و تلاش برای تولید و اشتغال شده‌اند را با مشکلات جدی و موانع دست و پا گیر فراوانی مواجه می‌سازد.

امسال که با تأکید مجدانه رهبر معظم انقلاب به نام اقتصاد مقاومتی و به ویژه تولید و اشتغال نامگذاری شده است لازم است رفع این موانع بانکی و ایجاد تسهیلات واقعی برای تسهیل سازی مسیر تولید در دستور کار مسئولان قرار گیرد تا شاهد برداشتن گامی اساسی در راه برطرف ساختن معضل مزمن بیکاری باشیم.

موضوع حمایت از بخش تولید نه تنها در سطح ملی که در سطح شهرستانی هم لازم است مد نظر مسئولان و مدیران شهرستان کاشمر باشد و با بررسی و احصاء دقیق علل رونق اندک صنعت در این شهرستان و به ویژه مشکلات و موانع پیش روی صنایع موجود کاشمر، راه را برای رونق اقتصادی و گسترش تولید و اشتغال فراهم سازند.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد