یک کارشناس اقتصادی گفت: اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران هم جسم و هم روح برجام را نقض کرده و این همان سیاستی است که به اعتراف اوباما در شوروی سابق تا فروپاشی نهایی ادامه دادند؛ زمان آن رسیده که نگاهمان را اصلاح کنیم و همه‌ی دنیا را این شش کشور اروپایی نبینیم و با اتخاذ سیاست «پیمانهای دو جانبه» با کشورهای شرق آسیا از این احساس آمریکا دوستی دست برداریم.

 

محمد جعفری نژاد در گفت‌و‌گوی تفصیلی با خبرنگار کاشمربصیر؛ حول محور اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اظهار داشت: این تحریم‌ها به جهت گستردگی ساختار آن مادر تحریم‌ها است و تقریبا تمامی تحریم‌های گذشته را هم برگردانده و اکنون هم جسم و هم روح برجام را نقض کرده است..

هدف آمریکا استحاله نظام است

کارشناس اقتصادی بیان داشت: این مسئله کاملا قابل پیش‌بینی بود و اواخر سال ۹۱ مقام معظم رهبری بارها به این موضوع اشاره کرده بودند که مسئله هسته‌ای برای آمریکا بهانه‌ای بیش نیست، آنها با موجودیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند و اگر هم روزی بحث هسته‌ای نباشد آنها هر روز به بهانه‌های مختلف از جمله حقوق بشر، موشکی و سایر تحریم‌ها را دوباره برمی‌گردانند.

وی گفت: هدف آمریکا ایجاد نارضایتی مردم از نظام و بعد هم استحاله و تغییر نظام است و همانطور که در برنامه‌ی مستند پرزیدنت آکتور سینما کاملا نشان داده شد همین شیوه را در زملن جنگ سرد با شوروی سابق تا زمانی که خودش را به فروپاشی این کشور برساند ادامه داد تا خودشان مدیریت را بر عهده بگیرند و توانست گورباچف را از عرصه خارج کرد و قبلا هم اوباما در صحبتهایش اشاره کرده بود که ایده اصلی این سیاستهای تعاملی با ایران را از تجربه ریگان با شوروی سابق گرفته است.

جعفری نژاد ابراز کرد: بنابراین آشکار است که هدف آمریکا از تحریم‌ها بحث هسته‌ای نیست و حتی موضوع برجام و حقوق بشری هم نیست، اصل و هدف آنها از بین بردن ماهیت نظام است و تا زمانی که این نظام ماهیت ضد استکباری خودش را حفظ کند و بخواهد جلو استکبار را در عرصه‌ی بین‌المللی بگیرد این تنش‌ها ادامه دارد.

سیاست نرمش قهرمانانه و فراموش نکردن هدف اصلی

وی با اشاره به پیچیدگی‌های دنیای دیپلماسی بیان داشت: به فرموده‌ی مقام معظم رهبری عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است اما همه این رفتارها باید در چارچوب چالش اصلی فهم و درک و سیاست نرمش قهرمانانه رعایت شود و یک کشتی گیر فنی نیز برخی مواقع بدلیل فنی نرمش نشان می‌دهد اما فراموش نمی‌کند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست؟

کارشناس اقتصادی گفت: در بحث سیاست خارجی‌ با آمریکا از همان ابتدا بعضی با ساده‌لوحی احساس می‌کردند مشکل ما این است که با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم در صورتی که مقام معظم رهبری فرموده بودند به مذاکره با آمریکا خوش‌بین نیستم و به نتیجه نمی‌رسیم اما تجربه تاریخی برای ملت رقم خواهد خورد.

نقض برجام و لزوم ارائه راه‌حل

وی با بیان اینکه نقض برجام کاملا آشکار است و قبلا هم اتفاق افتاده افزود: با اوضاع فعلی که مجلس نمایندگان آمریکا تحریم‌های سنگینی را علیه ایران امضاء و تصویب کرده ، بعید است که موافقین سرسخت برجام و حتی رئیس‌جمهور و وزیر کشورمان هم بتوانند استدلال بیاورند که این تحریم‌ها را نقض برجام ندانند و باید بیندیشند چه سیاستهایی را برای مقابله اتخاذ کنند.

جعفری نژاد در پاسخ به این سؤال که چرا به این تحریم‌ها مادر تحریم‌ها گفته می‌شود؟ گفت: این تحریم‌ها ساختارها و زمینه‌هایی را فراهم می‌کند تا تحریم‌های دیگری هم اعمال شود، از طرفی رئیس نمایندگان آمریکا به این مطلب اشاره کرد که این تحریم‌ها سنگین‌ترین و پیچیده‌ترین تحریم‌هایی است که در تاریخ ایالات متحده برای ایران، کره شمالی و روسیه وضع شده یعنی هم وسعت وهم جنبه‌ی زیرساختی بودن کار است که این اهمیت را به این تحریم‌ها می‌دهد.
چگونگی تعهدات آمریکا و تعهدات ایران

وی با بیان اینکه متأسفانه شدت و وسعت تحریم‌ها زیاد است ابراز کرد: یک اشتباهی که از آغاز برجام انجام و به آن توجه نشد این بود که تعهدات طرف مقابل تعهداتی بود که با نوک یک خودکار اتفاق می‌افتاد یعنی روزی لغو تحریم‌ها را دستور دادند و دوباره مثل وضعیت اکنون با یک امضاء می‌توانند تحریم‌ها را برگردانند اما تعهداتی که ما پذیرفتیم تعهدات زمان‌ بر است.

کارشاس اقتصادی ادامه داد: وقتی قلب رآکتور اراک را بتن ریختیم، تعداد سانترفیوژها کاهش و قسمت اعظمشان را از رده خارج کردیم؛ وقتی ‌جلو تحقیقات را گرفتیم و فردو را هم به یک مرکز تحقیقاتی تنزل دادیم، اینها اتفاقاتی نیست که راحت برگردد، اما آنها یک امضاء می‌کنند و تمام تحریم‌ها برمی‌گردد کما اینکه از ابتدا هم لغو نکرده بودند اما ما تعهداتی دادیم و اجرایی کردیم که چون حوزه‌ی واقعی و صنعتی است مسلم جبران آن مدت زمان زیادی را از کشور خواهد گرفت.

وی افزود: در هر صورت هر وقت ماهی را از آب بگیری تازه است چون این موضوع به ناچار اتفاق خواهد افتاد و با این رویه‌ای که مجلس سنای آمریکا در پیش گرفته طبیعتا ما روزی مجبور خواهیم شد که توافق را کنار بگذاریم و به حالت قبل برگردیم بنابراین هر چه زودتر کار شروع شود حداقل جلو ضررهای بیشتر گرفته می‌شود.

 

ائتلاف اقتصادی و توجه به کشورهای آسیایی
در ادامه‌ جعفری نژاد در پاسخ به خبرنگار ما که مطرح کرد: علاوه بر ایران کشورهای روسیه و کره شمالی هم تحریم شدند آیا ایران می‌تواند برای مقابله با تهدیدهای آمریکا با این کشورها یک ائتلاف اقتصادی تشکیل دهد؟ گفت: کره شمالی ماهیت کمونیستی دارد و کمونیستها از نظر ارتباطات اقتصادی ارتباط باز را نمی‌پذیرند و بیشتر فعالیتهایشان را داخل مرزهای کشور خودشان انجام می‌دهند اما روسیه زمینه‌ی بسیار خوبی برای ارتباط دارد و می‌تواند با ایران گسترش همکاری داشته باشد.

وی بیان داشت: اگر سیاستهای اقتصاد مقاومتی را از جمله بحث پیمانهای دوجانبه و مباحثی از این دست را که سالها پیش ابلاغ شده بود باور داشتیم می‌توانستیم این روزها به نفع خود استفاده کنیم.

کارشناس اقتصادی با اشاره به تحریم روسیه توسط آمریکا به جهت قضیه اوکراین ابراز کرد: در مقابل روسیه اولین کاری که انجام داد بستن قراردادهای دوجانیه با برخی کشورها از جمله هند و چین و برزیل بود تا بتواند دلار آمریکا را از عرصه مبادلات خودش حذف کند.

وی عنوان کرد: در اقتصاد سیاسی وقتی یک کشوری کشوری را تحریم می‌کند در واقع لشکری را به آن کشور اعزام کرده و این تیر و ترکش‌های امروزی است و روسیه از همان ابتدا سیاست «پیمانهای دو جانبه» را علیه آمریکا اتخاذ کرد و با توجه به اظهارات مقامات روسیه هدفشان این بود که با افزایش اقدامات در این زمینه پدافندشان را تقویت کنند و از این طرف هم روابط بسیار خوب روسیه و چین که امروز دو ابرقدرت دنیا هستند نتیجه‌‌ی پیمانهای دوجانبه است.

جعفری نژاد گفت: اگر ما از این احساس آمریکا دوستی و اروپا دوستی خودمان دست برداریم و یک نگاهی به سمت شرق آسیا داشته باشیم به سمت چین، روسیه، آمریکای لاتین و حتی پتانسیل‌های اقتصادی مختلفی که در آفریقا است توجه کنیم و همه‌ی دنیا را این شش کشور اروپایی نبینیم و نگاهمان را اصلاح کنیم پنانسیل‌های فراوانی داریم که می‌توان استفاده کرد.

وی با اشاره به روابط خوب ایران با روسیه یادآور شد: روسیه در جنگ سوریه هم وارد شده و از جبهه مقاومت هم حمایت می‌کند هر چند به گفته سید حسن نصرالله ما اینها را جزو جبهه‌ مقاومت نمی‌دانیم چرا که بخاطر منافع خودشان آمدند اما الان یک ظرفیتی است که با استفاده از ظرفیت روسیه و چین بتوانیم این شرایط را بهتر و عاقلانه‌تر مدیریت کنیم.
انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد