مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با بیان اینکه ۹۵ درصد تولیدات کاشمر مربوط به بخش کشاورزی است مشکل اصلی کشاورزان کاشمر را بازاریابی و فروش محصولات عنوان کرد.

 

سید ابوالقاسم موسوی صبح در جلسه بررسی و رفع موانع تولید در محل مرکز رفاهی آموزشی فرهنگیان کاشمر گفت: اینکه شاهد هستیم دستگاه قضایی و دستگاه‌های اجرایی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند تا مشکلات تولید را برطرف سازند امر مبارکی است.

وی ادامه داد: سال‌هاست که دغدغه مقام معظم رهبری مسائل اقتصادی است که این موضوع در نامگذاری سال‌ها مشاهده می‌شود به ویژه شاهد هستیم که سال گذشته و امسال توسط رهبر انقلاب به عنوان سال اقتصاد مقاومتی و با تأکید بر امر اشتغال و تولید نامگذاری شده است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر افزود: بیشترین صنعت‌گران ما در شهرستان کاشمر در بخش صنایع جانبی کشاورزی فعالیت دارند ضمن اینکه ۹۵ درصد تولیدات کاشمر مربوط به بخش کشاورزی و دامداری و همچنین ۵۰ درصد اشتغال کاشمر به صورت مستقیم در بخش کشاورزی و ۳۰ درصد هم به صورت غیر مستقم و به عنوان شغل دوم در این بخش فعالیت دارند.

موسوی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی حوادث غیر مترقبه زیادی از ابتدای سال زراعی گذشته داشتیم به گونه‌ای که سرمازدگی در آذرماه صد در صد ۴ هزار و ۷۰۰ هکتار زعفران و ۹۰ درصد محصول انار کاشمر را از بین برد و همچنین به ۳۰ تا ۴۰ درصد محصول انگور کاشمر هم ضربه زد اما کشاورزان ما با تلاش و توکل فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

وی مشکل اصلی کشاورزی کاشمر را بازاریابی و فروش محصولات عنوان کرد و اظهار داشت: به عنوان مثال در بحث طالبی هم اکنون با فروش این محصول به قیمت کیلویی ۳۲۰ تومان به هیچ عنوان صرفه اقتصادی برای کشاورز ندارد چرا که ما بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌ایم که نقطه سر به سری برای قیمت طالبی و انگور کیلویی ۸۰۰ تومان است یعنی نقطه‌‌ای که سودی برای کشاورز ندارد ولی همان هزینه کارگری خودش را تأمین می‌کند.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در مورد راه حل مشکلات تولیدکنندگان محصول طالبی در کاشمر گفت: حرکت به سمت کشت‌های جایگزین یکی از راه حل‌ها می‌باشد ضمن اینکه کشاورزان ما هم نباید بیشتر از میزانی که هم اکنون وجود دارد طالبی کشت کنند چون کشش بازار در حد ۵۰۰ هکتار است اما امسال این میزان بیشتر شد و حتی در برخی شهرستان‌های اطراف هم اقدام به کشت طالبی کردند و لذا بازار از لحاظ عرضه و تقاضا به هم ریخته است و همچنین باید نوع طالبی که کشت می‌شود تغییر کند چون این نوع طالبی که هم اکنون در کاشمر کشت می‌شود ماندگاری کمی دارد.

وی ادامه داد: ما در دامدارای‌ها چون تمام مسائل در اختیار ماست مثل جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها لذا کنترل می‌کنیم که به عنوان مثال دام سبک و سنگین به اندازه باشد لذا تلاطم زیادی در قیمت مرغ و گوشت و… نداریم ولی در محصولات کشاورزی به ویژه محصولات زراعی و باغی، کشاورزان خودشان باید همگام با ما باشند و به توصیه ما مبنی بر عدم افزایش سطح زیر کشت عمل کنند.

موسوی به مشکلات پیش روی صنایع جانبی کشاورزی در کاشمر اشاره کرد و گفت: یکی از موانعی که داریم دستورالعملی است که از جانب ریاست سازمان صنعت و معدن استان آمده است مبنی بر اینکه تمام این صنایع باید در شهرک‌های صنعتی جمع شوند در صورتی که با توجه به اینکه صنایع جانبی کشاورزی، کارگاه‌های کوچکی هستند می‌توانیم آن‌ها را در اطراف خود روستا سازماندهی کنیم که هم از لحاظ تأمین کارگر راحت‌تر باشند و هم محصول همان روستا را در همان مکان فرآوری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر همچنین با انتقاد از به طول انجامیدن برخی استعلام‌ها اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات پیش روی صنایع، نرخ بالای تسهیلات بانکی است چرا که هم اکنون این تسهیلات بین ۱۵ تا ۱۸ درصد است که برای صنعت‌گران به صرفه نیست درصورتی که اگر نرخ این تسهیلات در حد ۴ درصد و با بازپرداخت ۵ تا ۷ سال باشد کشاورزان هم می‌توانند با زمان‌بندی مناسب تسهیلات دریافتی را به بانک‌ها برگردانند.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد