فرماندار کاشمر با بیان اینکه دوای دردهای اقتصادی کشور تحقق اقتصاد مقاومتی است از بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی برای بخش تولید انتقاد کرد.

 

محمدحسن فرهادی در جلسه بررسی و رفع موانع تولید و مشکلات اقتصادی که با حضور جمعی از مسئولان و تولیدکنندگان کاشمر در مرکز آموزشی رفاهی فرهنگیان این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: ما امروز در جمع انسان‌هایی هستیم که سخت‌ترین کار در این برهه از کشور بر عهده آن‌ها می‌باشد و در حال کمک مستقیم به بخش تولید و اشتغال یعنی بخش‌هایی که تمام دلسوزان کشور دغدغه آن را دارند می‌باشند.

فرماندار کاشمر با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در مورد حمایت ازتولید ملی گفت: مقام معظم رهبری در نکات نغزی چند مورد را به صورت کلیدی مطرح می‌کنند که باید همه ما به دور از یأس و ناامیدی به دنبال این موارد باشیم؛ یکی اینکه در هیج مسأله‌ای کشور بن بست ندارد لذا افرادی که نوع رفتارشان این است که ما به بن بست رسیده‌ایم ما این گفته ها را قبول نداریم.

فرهادی ادامه داد: نکته دوم اینکه دوای درد مسأله فعلی کشور که مبتلای آن شده‌ایم و البته این درد هم یک شبه ایجاد نشده است یعنی بیکاری و اشتغال و به خصوص اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی ما در شعار کلیدی اقتصاد مقاومتی وجود دارد که مهمترین بخش آن مدیریت جهادی است یعنی مدیری که فقط به یک مؤلفه در کارش فکر نمی‌کند و علاوه بر سرمایه به عنصر مدیریت هم توجه دارد.

وی افزود: کسی که در حوزه تولید و اشتغال وارد می‌شود وقتی همه شرایط مهیا باشد که کار سختی نخواهد داشت اما در شرایطی که پیچیدگی ایجاد شده است نیاز به مدیریت جهادی دارد.

فرماندار کاشمر با تأکید بر اینکه باید مباحث کلیدی مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی را به صورت جزئی مرور کنیم گفت: رهبر انقلاب برای رونق گرفتن تولید ملی بر سه پیش نیاز تأکید دارند که یکی از آن‌ها نیروی انسانی است چرا که اگر نیروی انسانی موجود در مراکز تولیدی ما به روز نباشد، تحصیلات مربوطه نداشته باشد و یک مدیر کارآمد و دقیق نباشد ما مشکل خواهیم داشت.

وی ادامه داد: گاه یک مدیر ناکارآمد در رأس یک واحد تولیدی در برخورد با بازار و نیروی کارخانه و… مضر است و لذا تأکید رهبر انقلاب همین است که برای برون رفت از وضعیت موجود به نیروی انسانی توجه کنید.

فرهادی خاطرنشان کرد: مورد بعدی تأکید ایشان بر سرمایه است که باید ببینیم که آیا منابع اعتباری کشور با وضعیتی که دارد تا چه میزان خواهد توانست با مدیریت جهادی چرخه اقتصاد کشور را از رکود و بی حالی به سمت رونق حرکت دهد.

نماینده عالی دولت در کاشمر تصریح کرد: مورد سوم مد نظر رهبر معظم انقلاب، ابزار پیشرفته و نقش تکنولوژی است که در این قضیه بسیار مهم است بنابراین ایشان فرمودند تحقق این مهم نیازمند الزامات و وظایفی است که هم بر عهده مردم است و هم بر عهده مسئولان که شامل مسئولان اجرایی، قضایی و قانونگذار می باشد.

وی ادامه داد: تأکید مقام معظم رهبری این است که باید سه قوه به همراه خود مردم بتوانیم از این حالت رکود و بیکاری که در کشور است خارج شویم و لذا در انتخابات اخیر هم دیدیم که دغدغه همه سلایق کشور این است که ما در یک جاهایی مشکل داریم و حالا باید در رابطه با این مشکل، آسیب‌شناسی کنیم و غفلت‌ها را حل کنیم و البته حالا چه این مشکل در شهرستان حل شد و چه در استان قابل حل بود باید پیگیری کنیم و اگر هم در شهرستان و استان نشد در مرکز کشور به وسیله نماینده مجلس که زبان مردم است باید پیگیری کنیم.

فرماندار کاشمر با اشاره به تغییر دولت در آینده نزدیک گفت: در دولت دوم تدبیر و امید تیم اقتصادی کشور یک تیم علمی خواهد بود و یقین داریم با بررسی علمی، دادن راهکار به دور از شعار و با روش‌های علمی، مشکلات حل خواهد شد.

فرهادی با اشاره به تشکیل این نشست از سوی دستگاه قضایی شهرستان کاشمر اظهار داشت: ما خوشحالیم که قوه قضاییه، یار و یاور تولید در کشور است و به عنوان مثال اگر یک واحد تولیدی نتوانست حقوق کارگر را بدهد با برخوردهای دست و پاگیر و… مواجه نخواهد شد و از آن طرف به بهانه رکود و نبود بازار هم نباید حقوق مردم و کارگر ضایع شود لذا همه ما در راستای منویات مقام معظم رهبری می خواخیم به یکدیگر کمک کنیم و یک قدم جلو برویم.

فرماندار کاشمر ادامه داد: صراحتاً بگوییم که در حقیقت وضعیت کشور به آن سیاهی که برخی‌ها می‌گویند نیست چرا که ما سه حوزه اشتغال داریم یعنی کشاورزی که به عنوان نمونه در کاشمر درصد وسیعی از اشتغال کشاورزی است لذا علی‌رغم مشکلاتی که در این حوزه است ولی بخش عمده اشتغال کشور در بخش کشاورزی فعال است.

وی افزود: یک بخش وسیع اشتغال ما در حوزه خدمات است که از مغازه های جزیی تا شرکت‌های بزرگ را شامل می‌شود و یک بخش هم در حوزه صنعت و معدن است که ما باید این‌ها را تفکیک کنیم.

فرهادی تصریح کرد: در بهار امسال در کشور ۷۰۰ هزار نفر در یک شرایط خوب جذب شدند و اشتغالزایی شده است که این به این معنی نیست که ما در بحث اشتغال همه مشکلات را حل کردیم چرا که همیشه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر فارغ التحصیل از دانشگاه‌های ما خارج می‌شوند و لذا همه ساله ۵۰۰ هزار نفر عقب هستیم و باید تلاش کنیم.

وی افزود: اگر یک کارخانه ما تعطیل شود همه نگران می‌شویم و این یک زنگ خطر است اما ریل پیگیری مسائل تولید، اشتغال، نقدینگی و اعتبارات به صورت جد در برنامه دولت است اما دولت چه کار می‌تواند بکند اگر پولی که بانک‌ها به مردم دادند برنگردد چرخه اعتبار ما دچار مشکل است و لذا نقش مردم هم مهم است و اگر بانکی برای تولید وامی داده است و آن تولید کننده بگوید من نمی‌توانم پس بدهم، قانع کننده نیست.

نماینده عالی دولت همچنین با اشاره به نرخ بالای سود بانکی اشاره کرد: رمق بخش صنعت با تسهیلات با نرخ بانکی ۱۸ درصد که در عمل ۲۴ درصد هم می‌شود گرفته می‌شود و این تولیدکننده قادر به بازپرداخت نخواهد بود لذا باید این پیشنهاد به قوه مقننه داده شود تا قانونگذار این مشکلات را حل کند.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد