رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر نسبت به استفاده بی‌رویه از پلاستیک و ظروف یکبار مصرف هشدار داد.

 

مهدی جمعه‌پور به مناسبت ۲۱تیرماه روز جهانی بدون نایلکس در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: پلاستیک‌ها و ظروف یکبار مصرف یکی از معضلات اصلی محیط زیست در حال حاضر می‌باشد که تشدبد روند مصرف‌گرایی باعث شده استفاده از آن‌ها هر روزه بیشتر شود.

وی ادامه داد: پلاستیک‌ها موادی غیر قابل تجزیه هستند و یا زمان تجزیه بسیار بالایی دارند به گونه‌ای که تجزیه آن ها بین ۲۰۰ تا هزار سال به طول می‌انجامد.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر خاطرنشان کرد: پلاستیک‌ها اگر در بافت خاک قرار بگیرند بافت خاک را تخریب و غیر قابل نفوذ می‌کنند که این موضوع آسیب‌های جدی برای کشاورزی و حاصلخیزی خاک در پی دارد و اگر هم توسط موجودات زنده مصرف شوند موجب اتلاف آن‌ها می‌شوند.

وی افزود: همچنین پلاستیک‌ها اگر در طبیعت قرار گیرند چهره طبیعت را زشت و زننده نموده و اثرات منفی بر سلامت انسان و در بعضی موارد آثار سرطانزایی دارند.

جمعه‌پور خاطرنشان کرد: از بین بردن و کاهش آثار زیانبار پلاستیک‌ها با احساس مسئولیت اجتماعی و مشارکت مردمی، امری امکانپذیر می‌باشد که با چند اقدام ساده نظیر استفاده از سبد و یا کیسه پارچه‌ای در خرید از فروشگاه‌ها، عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف در مراسمات، استفاده و دریافت کمتر پلاستیک هنگام خرید، تفکیک و استفاده مجدد از پلاستیک‌ها در خانه امکان‌پذیر می‌باشد.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست کاشمر گفت: به عنوان مثال در همین شهرستان کاشمر اگر همزمان با روز بدون  نایلکس تصمیم بگیریم هر خانواده در هفته یک پلاستیک کمتر استفاده کنیم بالغ بر دو هزار پلاستیک را از محیط زیست شهرمان پاک کرده‌ایم.

وی خواستار احساس مسئولیت همگانی برای حفاظت از محیط زیست که محیط زندگی همه موجودات بوده و سود اصلی آن به خود انسان برمی‌گردد شد.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد