رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر با اشاره به ارزش والای فرش دستباف کاشمر بر لزوم راه‌اندازی موزه تخصص فرش در این شهرستان تأکید کرد.

 

رضا یوسفی در گفتگو با کاشمربصیر اظهار داشت: فرش کاشمر از دیر باز ریشه در فرهنگ اصیل مردمان این دیار داشته و مردم با فرهنگ این خطه با انگشتان هنرمندانه خود جانی در تار و پود خفته فرش خلق می‌کردند که همچون اشیای گرانبهای زیرخاکی دارای ارزش بوده و این ارزش تا به امروز حفظ شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر افزود: در فرش کاشمر طرح‌های متنوعی به کار می‌رود که برخی از آن‌ها نقوش هندسی و شکسته است که از گذشته‌های دور تا به امروز در میان عشایر و ایلات رواج داشته و بخشی از تولیدات فرش کاشمر را به خود اختصاص می‌دهد.

وی ادامه داد: گروه دیگر از طرح‌های رایج در کاشمر، نقوش گردان نظیر شاه عباسی، افشان، افشان ترنج، لچک ترنج چهار فصل، لچک افشان، خنثی محرابی، زیرخاکی و گلفرنگ می‌باشد که از این میان طرح‌های گلفرنگ و زیرخاکی درصد زیادی از طرح های قالی این شهرستان را به خود اختصاص داده است.

یوسفی گفت: با توجه به قدمت هنر ارزشمند فرش در کاشمر پیشنهاد راه‌اندازی موزه تخصصی فرش به شورای راهبردی موزه‌ها ارسال شده تا در صورت تصویب اقدامات لازم در این خصوص صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: با حمایت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی کتابی با عنوان طرح و نقش در قالی کاشمر توسط خانم جاهدپور به رشته تحریر در آمده و در صورت حمایت‌های لازم این کتاب به عنوان تنها منبع پژوهشی درباره فرش کاشمر جهت استفاده پژوهشگران به چاپ خواهد رسید.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر تصریح کرد: لازم به ذکر است که نشان جغرافیایی فرش کاشمر در سال ۱۳۹۴ در فهرست سازمان تملک فکری به ثبت جهانی رسیده است.

انتهای پیام/

 

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد