محمد فیض عارفی/

شهرستان کاشمر از گذشته تا کنون یکی از قطب‌های کشاورزی در استان خراسان رضوی بوده است.

تنوع محصولات باغی و زراعی این شهرستان و کیفیت بالای محصولات کشاورزی باعث شده است که کاشمر به عنوان شربتخانه خراسان مطرح شده و همواره موضوع کشاورزی از جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد این شهرستان برخوردار باشد.

شاید بتوان گفت که کمتر خانواده‌ای در این شهرستان یافت می‌شود که با موضوع کشاورزی سر و کار نداشته باشد. این حوزه نقش بسیار مهمی در ایجاد اشتغال و درآمد برای خانوارهای کاشمری دارد.

محصولات عمده کاشمر را نیز می‌تواند انگور، کشمش، انار، زعفران، طالبی و در بخش کوهسرخ هم محصولاتی مانند بادام، گردو، گیلاس، آلبالو و… برشمرد.

اما علی‌رغم پیشینه درخشان این شهرستان در حوزه کشاورزی باید اذعان کرد که متأسفانه چند سالی است که این بخش با مشکلات جدی مواجه شده و نه تنها کشاورزان را دلسوخته و ناامید کرده است که حتی باعث شده بسیاری از کشاورزان کار خود را رها کرده و یا فرزندان آن‌ها دیگر حاضر به ادامه شغل پدری نبوده و به دنبال کسب و کاری دیگر از روستا راهی شهر و از شهر راهی سایر شهرستان‌ها شوند!

این طبیعی است که وقتی زحمت و تلاش یک کشاورز، آن‌گونه که باید و شاید در تأمین هزینه‌های معیشتی و اقتصادی او تأثیرگذار نیست و درآمد وی نه تنها زندگی او را تأمین نمی‌کند بلکه حتی گاه هزینه‌های تولید همان محصول کشاورزی را هم کفاف نمی‌دهد، دیگر انگیزه‌ای برای تداوم کار باقی نماند و نسل‌های بعدی حاضر به ادامه این کار نباشند.

علاوه بر مشکلات عدیده‌ای که به دلیل کاهش بارندگی‌ها و افت شدید سفره‌های آب زیرزمینی در حوزه تأمین آب کشاورزی، پیش روی کشاورزان کاشمری قرار گرفته است، مشکلات دیگری نیز به ویژه در بحث بازار فروش محصولات کشاورزی این شهرستان چه در حوزه بازار داخلی و چه در حوزه بازار خارجی باعث نوسان قیمت و عدم رضایت کشاورزان شده است.

به این مسائل باید موضوع‌های دیگری همچون نقش دلال‌ها و واسطه‌ها در کاهش قیمت محصولات کشاورزی و رفتن سود اصلی این محصولات به جیب دلال و واسطه‌گرها و نیز افزایش هزینه‌های تولید را هم افزود.

کارشناسان و صاحب‌نظران راهکارهای متعددی را برای حل این مشکلات ارائه می‌دهند اما به نظر می‌رسد یکی از این راه‌حل‌ها که کمتر هم مورد توجه قرار گرفته است و البته می‌تواند نقش بسیار مهمی در افزایش درآمد کشاورزان و کنترل بازار ایفا کند، موضوع پیوند بخش صنعت و کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی در این شهرستان باشد.

منطقه‌ای مانند کاشمر که دارای محصولات کشاورزی متعدد و متنوع و باکیفیتی می‌باشد نباید خالی از صنایع تبدیلی این محصولات باشد.

اگر صنایع تبدیلی وجود داشته و برای محصولات کشاورزی این شهرستان، ارزش افزوده ایجاد کند، هم صنعت کاشمر رونق می‌گیرد، هم کشاورزی و هم بازار این شهرستان.

ناگفته نماند که کاشمر به یمن وجود زیارتگاه‌های متعدد، دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی بوده و به گفته مسئولان، سالانه پذیرای سه میلیون زائر و مسافر از اقصی نقاط کشور است و خود این حجم زائر و مسافر می‌تواند بازار مناسبی هم برای محصولات کشاورزی و هم برای محصولات فرآوری شده در صنایع تبدیلی باشد.

متأسفانه ما هر چند سال شاهد بازار نامناسب محصولات کشاورزی کاشمر هستیم. به عنوان نمونه چند سالی است بازار کشمش کاشمر با افت قیمت مواجه بوده و باغداران را با مشکلات و معضلات جدی مواجه کرده است. اما اگر در کاشمر شاهد کارخانجات و صنایعی باشیم که بتواند محصول انگور این شهرستان را در کنار تولید کشمش، به سایر محصولات مانند آبغوره، غوره خشک، شیره انگور، آب انگور و… تبدیل کند قطعا تأثیر شگرفی بر درآمد باغداران خواهد داشت.

این موضوع در مورد سایر محصولات کشاورزی این شهرستان از جمله زعفران و به خصوص محصولاتی که ماندگاری کمتری دارند مانند انار و طالبی هم صدق می‌کند چرا که امروزه شاهد فرآوری‌های متنوعی از محصولات کشاورزی هستیم که می‌تواند در تنظیم بازار این محصولات و رونق کشاورزی منطقه تأثیرگذار باشد.

لذا شایسته است هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی در کاشمر همت کنند و با سرمایه‌گذاری در این حوزه علاوه بر رونق صنعت کاشمر که متأسفانه آن گونه که باید و شاید از رونق و گستردگی برخوردار نیست، به رونق کشاورزی منطقه کمک کنند.

و البته ناگفته پیداست که نتیجه رونق صنعت و کشاورزی در شهرستانی مانند کاشمر که با معضلی اساسی به نام بیکاری جوانان مواجه است، ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای جمعیت جوان و تحصیلکرده این شهرستان خواهد بود و این رونق اقتصادی خواهد توانست در کاهش بسیاری از آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد، بزهکاری، طلاق و… هم مؤثر باشد.

جذب سرمایه گذار و تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی و تعاونی از جمله موضوع‌های مهمی است که باید مد نظر مسئولان و مدیران ارشد شهرستان قرار گیرد تا شاهد ایجاد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی کاشمر باشیم.

به امید آن روز!

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد