محمد فیض عارفی/

حالا که تب و تاب انتخابات فروکش کرده و تکلیف کشور و شهر مشخص شده است، بهتر است آقایان مسئول شهرستان کاشمر، نیم نگاهی هم به موضوع شعار سال که از طرف مقام معظم رهبری تعیین شده است داشته باشند.

از آنجا که ممکن است در این هیاهوی انتخابات، خیلی‌ها یادشان رفته باشد که شعار امسال چه بود عرض می‌کنیم که رهبر انقلاب، سال ۹۶ را سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامیدند.

این شعار، هم باید در سطح ملی پیگیری شود و هم در سطح منطقه‌ای و شهرستانی.

کاشمر هم مانند سایر نقاط کشور با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می کند و از طرفی این منطقه هم مانند سایر مناطق کشور، از ظرفیت‌های خوبی برای حل مشکلات و مقاوم ساختن اقتصاد برخوردار است.

از کشاورزی کاشمر گرفته تا ظرفیت‌های بسیار بالای گردشگری آن به ویژه در حوزه گردشگری مذهبی از جمله موضوعاتی است که باید در سال ۹۶ با اقدام و عمل مسئولان این شهرستان منجر به مقاوم شدن اقتصاد منطقه و حل معضلات بزرگی چون بیکاری فزاینده جوانان در این شهرستان شود.

امروزه یکی از اساسی‌ترین معضلات پیش روی خانواده‌های کاشمری بیکاری جوانان و به ویژه جوانان فارغ التحصیل در این شهرستان می‌باشد.

شاید به جرأت بتوان گفت کمتر خانواده‌ای در کاشمر یافت می‌شود که با معضل بیکاری یک یا چند جوان خود مواجه نباشد.

حل معضل بیکاری ارتباط مستقیمی با شعار سال ۹۶ پیدا می‌کند. اگر اقتصاد با تکیه بر اشتغال و تولید، مقاوم شود در نتیجه آن شاهد حل معضل بیکاری خواهیم بود.

در کاشمر زمینه‌های مناسبی برای افزایش تولید و در نتیجه ایجاد اشتغال وجود دارد اما باید این ظرفیت‌ها فعال شده و مورد حمایت و برنامه‌ریزی قرار بگیرند.

یکی از مهمترین ظرفیت‌ها در این شهرستان که از قدیم منبع کسب درآمد بسیاری از اهالی بوده است مربوط به حوزه کشاورزی است.

کشاورزی با گستره فراوانی که در کاشمر دارد و نیز با توجه به تنوع محصولات باغی، زراعی و سیفی می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه ایفا کند.

متأسفانه در چند سال اخیر با توجه به مشکلات پدید آمده در این حوزه از جمله خشکسالی‌ها و کاهش منابع آبی، سرمازدگی‌ها و عدم حمایت مناسب از کشاورزان خسارت دیده، عدم ثبات در بازار محصولات کشاورزی، عدم گسترش صنایع تبدیلی و افزایش هزینه‌های تولید، شاهد کم رونق شدن کشاورزی و کاهش انگیزه فعالان این بخش هستیم به گونه‌ای که متأسفانه به نظر می‌رسد نسل جدید و فرزندان کشاورزان و باغداران کاشمر تمایل چندانی به اشتغال در این حوزه و تداوم فعالیت پدران خود ندارند و این در حالی است که اگر حمایت کافی از این بخش صورت بگیرد می‌تواند نقش مهمی در ایجاد اشتغال و افزایش تولید ملی ایفا کند.

از دیگر ظرفیت‌های کاشمر برای تحقق شعار سال در این منطقه که می تواند به رفع مشکل بیکاری شهرستان هم کمک کند، موضوع گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی می‌باشد.

شهرستان کاشمر به یمن وجود زیارتگاه‌های متعدد در آن به عنوان دومین شهر زیارتی استان خراسان رضوی، پس از مشهد مقدس، سالانه پذیرای میلیون‌ها زائر و مسافر می‌باشد که ورود این حجم از زائران می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال به ویژه در حوزه گردشگری و صنایع مرتبط با آن از جمله صنایع دستی ایفا کند.

متأسفانه علی رغم وجود ظرفیت‌های مناسب در این حوزه به نظر می‌رسد از این توان و استعداد خدادادی در کاشمر به اندازه کافی استفاده نشده و همین موضوع امکان ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در این شهرستان را از قبل صنعت گردشگری با محدودیت مواجه ساخته است.

امید آنکه در سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» شاهد باشیم که با همت مردم و مسئولان کاشمر و نیز فعالان بخش خصوصی شاهد ایجاد زیر ساخت‌های لازم برای استفاده از ظرفیت‌های این شهرستان در راستای تحقق شعار سال باشیم چرا که تحقق این شعار در این شهرستان می‌تواند به دغدغه بزرگ بسیاری از اهالی و خانواده‌های کاشمری یعنی موضوع بیکاری جوانان پایان دهد.

انتهای پیام/

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد