به گزارش کاشمر بصیر، عنوان مهم و تاریخ‌ساز ۱۵ خرداد که با خون پاک فرزندان این مرز و بوم پیوند ناگسستنی خورده محال است که از اذهان پاک شود و چه زیبا مقام معظم رهبری بیان فرمودند: «زمان همه چیز را کهنه می‌کند مگر خون شهید را».

 

فرمایش نائب بر حق امام زمان (عج) پاسخ کوبنده‌ای است برای کسانی که سعی در تحریف تاریخ مقدس انقلاب اسلامی دارند؛ قیام خونین ۱۵ خرداد برگی زرین از رشادت‌های روحانیون و اقشار مختلف مردم ایران است که با نثار خون خود، جدایی ناپذیری دین از سیاست، استکبارستیزی و دفاع از مظلومان جهان را فریاد زدند.

 

فریاد ظلم‌ستیزی که با الگو گرفتن از قیام سید‌الشهداء (ع) در ادامۀ تاریخ طنین‌انداز شد تا سکوت مستضعفان جهان در برابر دیکتاتورهای زمانه بشکند و بیدار شوند.

 

عصر عاشورای ۱۳۴۲ با سخنرانی کوبنده و تاریخی امام خمینی (ره) در مدرسۀ فیضیۀ قم و روشن کردن اذهان مردم مبنی بر روابط پنهان شاه با اسرائیل و اعتراض به لایحۀ انجمه‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید، رژیم ستم‌شاهی پهلوی متوجۀ خطر سست شدن پایه‌های حکومت استبدادی خود شد و درصدد خاموش کردن قیام برآمد و شامگاه ۱۴ خرداد ۴۲ تعداد زیادی از یاران امام(ره) را دستگیر کردند.

 

سحرگاه ۱۵ خرداد هم صدها کماندوی اعزامی از تهران منزل امام (ره) را محاصره و در حالی که ایشان مشغول نماز شب بودند دستگیر کردند و به عبارتی نابودی حکومت ۲۵۰۰ سالۀ ظلم را مهر زدند.

 

در تاریخ بارها و بارها تکرار شده است حکومت‌هایی که به ریختن خون مردم بی‌گناه فرمان دادند و حکمرانی کردند و تازیانه زدند، نابودی آنها زمان زیادی نبرده است و افسوس که حتی تاریخ هم عبرت افراد متکبر و مستبد نمی‌شود.

 

امام خمینی (ره) درعصر عاشورای ۱۳۴۲ در مدرسۀ فیضیۀ قم روابط پنهانی شاه و اسرائیل را برای مردم برملا کرد و خطاب به شاه فرمودند:

 

«آقا! من به شما نصیحت می‏کنم؛ ای آقای شاه! ای جناب شاه! من به تو نصیحت می‏کنم؛ دست بردار از این کارها. آقا! اغفال دارند می‏کنند تو را. من میل ندارم که یک روز اگر بخواهند تو بروی، همه شکر کنند… اگر دیکته می‏دهند دستت و می‏گویند بخوان، در اطرافش فکر کن… نصیحت مرا بشنو… ربط مابین شاه و اسرائیل چیست که سازمان امنیت می‏گوید: از اسرائیل حرف نزنید… مگر شاه اسرائیلی است؟»

 

تکبر محمدرضا پهلوی مانع از آن شد که در برابر صدای حق تاب بیاورد بنابراین اقداماتی انجام داد و چهرۀ پلید خود و حکومتش را برای مردم برملا کرد.

 

خبر دستگیری امام خمینی (ره) به سرعت در قم و اطراف قم پخش شد و جمعیت انبوه و خشمگین مردم با فریاد «یا مرگ یا خمینی» به صحنه آمدند؛ مأموران شاه که دستور تیراندازی داشتند به جان مردم افتادند و سیل خون به راه انداختند.

 

هواپیماهای نظامی برای ایجاد رعب و وحشت بیشتر در آسمان قم به پرواز درآمدند و کامیونها اجساد شهدا و حتی مجروحین را به نقاطی نامعلوم بردند.

 

فریاد ظلم‌ستیزی مردم از دیگر نقاط ایران هم به گوش می‌رسید؛ مردم از شیراز، ورامین، تهران، مشهد و سایر نقاط با فریادهای اعتارض‌آمیز خود به سمت کاخ شاه در حرکت بودند که شهید طیب حاج رضایی پیشاپیش آنها در حرکت بود.

 

رژیم شاه که به ظاهر قیام ۱۵ خرداد را سرکوب کرده بود سعی کرده بود افکار و اذهان مردم را از اهداف اصلی قیام منحرف کند که با هوشیاری امام (ره) موفق نشدند و دفاع مردم ایران از دین اسلام , مرجعیت شیعه در تاریخ به ثبت رسید.

 

با آزادی امام (ره) در ۱۶ فروردین ۴۳، رژیم که از قبل سعی می‌کرد قیام ۱۵ خرداد ۴۲ به فراموشی سپرده شود دوباره سخنرانی ایشان نقشه‌های پلید شاه را برملا و خنثی کرد و فرمودند: «تا ملّت عمر دارد، غمگین در مصیبت پانزدۀ خرداد است».

 

این واقعه نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی شد و سرانجام  قیام مردم در سال ۵۷ با سرنگونی حکومت ظلم به پیروزی رسید و به کوری چشم دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، پیام انقلاب در سراسر جهان طنین انداز شد و خوشبختانه بیداری ملت‌های مسلمان همچنان ادامه دارد.

نگارنده: حوریه صادقی زیرک‌آباد

انتهای پیام/

لید خبر:

قیام خونین ۱۵ خرداد ۴۲، نقطۀ عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی و سرآغاز پیروزی حق بر باطل شد؛ قیامی که به دفاع از دین مبین اسلام و مرجعیت شیعه علی‌رغم همۀ دسیسه‌های رژیم ستم‌شاهی فریاد استکبارستیزی مستضعفان جهان را در جهان طنین انداز کرد.

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد