به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کاشمربصیر شهرستان کاشمر همگام با سایر نقاط ایران اسلامی، در مبارزات ملت ایران بر علیه رژیم پهلوی و به رهبری حضرت امام خمینی(ره) حضوری فعال و انقلابی داشته و در این مسیر، شهدای گرانقدری را تقدیم اسلام و انقلاب اسلامی کرده است.

شهدای انقلاب اسلامی که پیشتازان مسیر نورانی نظام اسلامی و جهاد و مبارزه برای تحقق آرمان الهی حکومت اسلامی بوده اند، متأسفانه در جامعه ما غریب مانده و کمتر در مورد آن ها اطلاع رسانی شده است.

یکی از شهدای گرانقدر مبارزه های انقلاب اسلامی در کاشمر، شهید معظم حاج محمد ترابی می باشد که با توجه به سالروز شهادت این شهید والامقام در ۱۹ دی ماه، نگاهی گذرا خواهیم داشت به زندگی این شهید.

لازم است در اینجا از آقای مهدی طالبیان، داماد شهید ترابی که در تنظیم اطلاعات زندگی ایشان تلاش ارزنده ای داشته اند تقدیر و تشکر گردد.

شهـیــد والامقــام حاج محـمّــد تــرابی در تاریخ نهم اسفـنــد ماه ۱۳۰۶ شمسی در سرچشمه زارچ از توابع استان یــزد دیده به جهان گشود، پدرش مرحوم ملاغلامرضا ترابی روحانی وارسته ای از طبقه متوسط جامعه بود که شـغــل اصـلـیش کشاورزی و دامداری بوده و روحانیت و نیز برپا کردن مجالس ذکـر و یــاد اباعـبـدا… الحسین(ع) و امور خیر و عام المنفعه مانند احداث و تعمیر مسجـد و حسینیه و آب انبار را براساس علاقه و اعـتقـادات خود انجام می داد.

شهـیـد ترابی دوران کودکی و تحصیلات قدیمه را در کنار پــدر بزرگــوار خود گـذرانـد، و روحیه سخت کوشی و نیز علاقمندی به اسلام و خاندان پیامبر(ص) و ائمه طاهرین(ع)، و دفاع از حق، روز به روز در او تقویت می شد، به همین سبب از معـلـومات سیاسی اجتماعی خوبی برخوردار بود و با سخـنـرانی در مجالس خصوصی و عمومی به روشنگری مردم و دوستانش می پرداخت، و این روحیه حــق طلبی و بینش سیاسی بود که او را به مبارزه با رژیم شاهنشاهی کشانید، و عـلی رغـم تذکرات و اخطارها و تهـدیدهای مسئولان رژیم پهلوی، حتی یک لحظـه هم دست از مبارزه برنداشت.

این انقلابی مبارز در سال ۱۳۳۷ با مهاجرت به کاشمر، آن شهــر را برای اقـامت انتخاب و تا آخـر عمــر شــریفــش در آن شهر سکونت گزید، و با داشتن مغازه ای در مرکز شهـر جزو بازاریان متدین و متعهــد آن شهـر شناخته شده، صداقـت، تدیّن، نیکنامی، امانتــداری و رازداری این شهید عزیز که شیفته امام خمینی(ره) و مشتاق دیدار این یار دیرین بود به زودی زبانـزد خاص و عام گردید.

ایشان در سال ۱۳۵۰ به زیارت خانه خدا و انجام مناسک حج تمتع موفق، و در آن سفــر روحانی در کنار جبــل الرحمه از مولایش حسـیــن (ع) سرمشق مبارزه و جهاد گرفت، و با امام شهـیــدان میثــاق خون امضاء و پس از بازگشت از حج، سرسخت تر و پرتلاش تر از قبل به افشاگری جنایات رژیم شاهنشاهی و مبارزه بی امان با آن دستگاه جبار و خون آشام پرداخت. با شروع نهضت اسلامی ملت ایران، شجاعانه پرچم انقلاب را به دوش گرفته پیشاپیش جمعـیـت تظاهــر کننده حرکت می کرد، او بارها مورد تعـقیب و بازخواست و تهدید مأموران دولتی قــرار گرفته ولی به عـلـت وجهه مردمی که داشت او را رها می کردند، تا عاقبت با نقـشــه ای مزورانه او را در تظاهـــرات روز دهم دی ماه ۱۳۵۷ کاشمر در حالی که در بین جمعیت بود هدف گلوله قرار داده و به شهــــادت رساندند.

شهادت ایشان نقطه عطفی در مبارزات مردم کاشمـر شـده، سرفصل جدیدی در مبارزات مردم این شهـر عـلـیـه رژیم ستمشاهی پهلوی گشود، چنانکه در مراسم تشییع جنازه وی مردم با فـریادهای خروشان عـلیـه رژیم شعـار می دادند. ادامه همین مبارزات مردمی به رهبری داهیانه رهـبــر فـقیــد انقـلاب اسلامی حضــرت امــام خمیـنی(ره)  موجب تحقـق اراده خـداونــدی مبنی بر حاکمیت اســلام و مستضعفین گردیده، انقــلاب اســلامی به پیروزی رسید و مراسم اربعـیـن شهید معـظـم که تربت پاکش در سالن امامزاده سید حمز‌ه(ع) در باغمزار شهر کاشمر می باشد، در اولین هفته بهـار آزادی برگزار شد.

همچنین مجلس بزرگداشت این شهید که اولین شهید زادگاهش شهر زارچ می باشد، در اوائل بهمن ماه  ۱۳۵۷ در مهدیه سرچشمه زارچ برگزار شد، علاوه بر مردم زارچ، گروههای زیادی از اقشار مختلف مردم یزد نیز به صورت راهپیمائی و تظاهرات علیه رژیم شرکت نمودند که حضور این جمعیت عظیم و خروشان موجب وحشت نیروهای پلیس گردیده، ژاندارمری بحالت آماده باش درآمده، اطراف مهــدیـــه را در محاصره خود گرفتند.

سرلوحه زندگی شهید حاج محمد ترابی حدیث شریفی از مولایش امام عـلـی (ع) بوده که در دفترچه یادداشتش نوشته و پیوسته ورد زبانش بود: «فرد یا جامعه ای که از جهــاد روی بگــرداند خـداونـد آن فــرد یا  جامعه  را به ذلّـت و خـــواری مبتـــلا می ســازد»

روحش شاد، راهش آباد، و یـادش  گرامی باد

انتهای پیام/document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد