مجید عزیزی، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت‌وگو با صنعت۸، اظهار داشت: آب‌وهوای ایران به لحاظ جغرافیایی منحصر به‌فرد است و این شرایط اقلیمی از سردسیری تا گرمسیری در خود جای داده است به‌نحوی‌که تقریبا کشت همه محصولات باغی و کشاورزی در ایران میسر است و از جمله این محصولات به گیاهان دارویی می‌توان اشاره کرد که دارای پتانسیل خوبی در تولید این محصول بسته به مناطق مختلف هستیم.

وی با اشاره به اینکه این پتانسیل در طب جایگزین یا مکمل که همان طب سنتی فرصت بسیار خوبی است، افزود: باید از این نعمت خدادادی استفاده لازم را داشته باشیم و با توجه به شرایط کشور، با استفاده از گیاهان دارویی به صورت صحیح به کمک متخصصین ذی‌ربط می‌توان محصول خوبی تولید کرد و در سایه این موضوع از واردات دارو در حد امکان جلوگیری نمود در راستای اقتصاد مقاومتی گام برداشت.

عزیزی بیان داشت: گیاهان دارویی در تحریم تا حد بسیار زیادی کارساز هستند و البته متخصصین این امر، باید همت مضاعفی در این زمینه برای ارتقاء شرایط، جهت کاهش واردات دارو داشته باشند که در صورت تحریم حداقل ضرر را ببینیم.

وی با بیان اینکه ایران دارای بیش از ۳۰۰ روز هوای آفتایی در سال است، خاطرنشان کرد: گیاهان دارویی تولید شده در ایران دارای کیفیت بیولوژیکی منحصر به‌فردی در دنیا هستند و به همین دلیل بازارهای جهانی را می‌توانیم در دست بگیریم و البته باید به روش‌های تولید و فروش محصول برای کاهش قیمت تمام‌شده و افزایش کیفیت توجه لازم را داشته باشیم.

این تولیدکننده و فرآور گیاهان دارویی با توجه به سند ملی گیاهان دارویی تصریح کرد: وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت و معدن، بهداشت و آموزش عالی طبق این سند مسئول تحقق چشم‌انداز گیاهان دارویی هستند که هرکدام از این وزارتخانه‌ها دارای مسئولیت خاصی هستند که متاسفانه به دلیل عدم هماهنگی بین آن‌ها، توان کار پایین آمده است و نیاز به دستگاهی برای ایجاد هماهنگی بین این چهار وزارتخانه به‌شدت احساس می‌شود.

وی با مهم خواندن هماهنگی بین این دستگاه‌ها ادامه داد: در صورت نبود برنامه است که اتفاقاتی نظیر خاک کردن سیب‌زمینی در سال‌های اخیر رخ می‌دهد و لزوم وجود یک هسته هماهنگ‌کننده مثل نهاد ریاست جمهوری در این بین بسیار زیاد لازم است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی تاکید کرد: موتور راه‌اندازی گیاهان دارویی کشور دارای چهار چرخ‌دنده است که همان چهار وزارتخانه می‌باشد و اگر باهم همکاری نکنند و هماهنگ نباشند نتیجه کار مطلوب نخواهد بود.

وی با مولد دانستن اشتغال در زمینه گیاهان دارویی ابراز کرد: توسعه و راه‌اندازی کشت‌وصنعت‌ها گام بسیار مفید و سودمندی را در زمینه گیاهان دارویی ایجاد خواهد کرد چراکه کشت و صنعت در کنار همدیگر قرار دارد.

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد